Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Tajemnice tempomatu. Jak działają systemy automatycznej regulacji prędkości i odległości?

Wśród innowacji technologicznych w branży motoryzacyjnej, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy wyróżnia się tempomat, czyli system, który pozwala kierowcy ustawić i utrzymać określoną prędkość bez konieczności ciągłego wciskania pedału gazu. Czy komputer może podjąć złą decyzję? O tym w PRK mówiła Agnieszka Dąbrowska, czyli "Ciotka Instruktorka". 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców samochody kierowcy motoryzacja Jakub Hanak

"Teatr, który się wtrąca". Jak Zygmunt Hübner budował swą legendę?

Zygmunt Hübner był aktorem, reżyserem, publicystą i pedagogiem. Szersza publiczność zapamiętała go z filmowej roli majora Henryka Sucharskiego z filmu "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza. Był dyrektorem m.in. Starego Teatru w Krakowie i Teatru Powszechnego w Warszawie. - Umiał być trochę na drugim planie, po to, by być spiritus movens spraw pierwszoplanownych - uważa Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr Powszechny w Warszawie reżyser Zygmunt Hübner​

Pod jednym dachem z nastolatkiem. Poradnik przetrwania

Jeszcze niedawno nasze dziecko było słodkie, grzeczne i cudowne. Już nie jest - teraz jest nastolatkiem, który patrzy na swoich najlepszych na świecie rodziców jak na przedstawicieli innej cywilizacji, którzy kompletnie nie rozumieją, co się do nich mówi, albo milczy. W "Strefie rodzica" w zrozumieniu nastolatków pomagała Olga Gitkiewicz - reporterka, publicystka i socjolożka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam nastolatki

Kamilla Baar: mam w sobie głód życia w wielu różnych sferach

Kamilla Baar to aktorka, która nie boi się trudnych decyzji. W roku 2017 będąc u szczytu kariery i zbierając fantastyczne recenzje zdecydowała o odejściu z Teatru Narodowego w Warszawie. - W pewnym momencie czułam, że jest mnie za mało w domu. Próbowanie i jeżdżenie na spektakle kompletnie odbierało mi poczucie sprawczości w kontekście życia rodzinnego - wspomina. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kamila baar aktorstwo Teatr Narodowy w Warszawie

Patrycja Markowska słucha rad ojca, ale zawsze robi swoje. "Nie chcę nikogo naśladować"

Patrycja Markowska jest córką legendarnego wokalisty zespołu Perfect Grzegorza Markowskiego. Jak od początku kariery radziła sobie z ciężarem jego nazwiska? - To byłaby jakaś ślepka uliczka, gdybym szła jeden do jeden w rady taty czy też w jego estetykę. Muszę iść swoją drogą. Myślę, że tylko dlatego utrzymuję się na rynku tyle lat, bo mam swój repertuar i pomysły na siebie - mówi piosenkarka.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Patrycja Markowska

Teorie spiskowe. Dlaczego zawsze jesteśmy my i są oni? Analizują Karolina Opolska i dr Konrad Skotnicki

Czym są teorie spiskowe, skąd się bierze ich popularność, jaki mają one wpływ na rzeczywistość społeczną i polityczną? W nowym odcinku podcastu "Nowy wspaniały świat" Karoliny Korwin-Piotrowskiej wyjaśniają to Karolina Opolska, autorka podcastu "Teoria Spisku" i dr Konrad Skotnicki, popularyzator nauki, w Internecie znany jako Doktor z TikToka.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska teoria spiskowa Karolina Opolska Konrad Skotnicki teorie spiskowe

Maja Miro i łączenie instrumentów dawnych z muzyką współczesną. Rozmawia Ewa Szczecińska

Maja Miro specjalizuje się w grze na poprzecznych fletach historycznych. Znana jest też jako multiflecistka, która próbuje przełożyć melodie ze starych kancjonałów czy elementy muzyki tradycyjnej na język współczesny. - Nie chcę sytuować swojego instrumentu w repertuarze już zapisanym. Wolałabym robić z nim coś nowego - mówiła artystka w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska Maja Miro KULTURA Dwójka muzyka współczesna instrumenty instrument flet

Dynastia Jagiellonów. Jak wyglądali władcy z jednego z najważniejszych rodów Europy?

Dzięki współpracy historyków, artystów i ekspertów od sztucznej inteligencji po raz pierwszy możemy zobaczyć wiernie odtworzone wizerunki władców i władczyń z dynastii Jagiellonów, jednego z najważniejszych rodów w historii Polski i Europy Środkowej. Każdy portret powstał na podstawie szczegółowych analiz źródeł historycznych, opisów i artefaktów, które analizowała prof. Bożena Czwojdrak.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka dynastia Jagiellonów Bożena Czwojdrak

Zioła i Słowianie. Ile czerpiemy z wierzeń i magii przodków?

Pierwszego dnia wiosny topimy Marzannę, w grudniu całujemy się pod jemiołą, w andrzejki obieramy jabłka. Szałwię stosujemy na ból gardła, miętę na ból brzucha. Wierzymy, że oparzenie pokrzywą przyniesie nam zdrowie. To wszystko ma swoje korzenie w wierzeniach dawnych Słowian, a te doskonale zna Karolina Lisek, autorka książki "Słowiańska magia ziół".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe zioła Słowianie ekologia las magia

Katastrofy w II RP. Eugeniusz Bodo spowodował wypadek, w którym zginął jego przyjaciel

Na drogach i torach II Rzeczypospolitej dochodziło do wielu głośnych katastrof. Międzywojenne gazety rozpisywały się o wypadku samochodowym gwiazdora Eugeniusza Bodo, w którym zginął jego przyjaciel. Z kolei do dziś śledczy nie wyjaśnili sabotażu katastrofy pociągu pod Starogardem Gdańskim, gdzie zginęło 29 osób. W międzywojniu niespokojnie było również w powietrzu.
Zobacz więcej na temat:  II RP Grzegorz Kalinowski Eugeniusz Bodo Paweł Makowiec pociągi samoloty samochody Marek Teler Adam Podlewski

Katastrofy w II RP. Eugeniusz Bodo spowodował wypadek, w którym zginął jego przyjaciel

Na drogach i torach II Rzeczypospolitej dochodziło do wielu głośnych katastrof. Międzywojenne gazety rozpisywały się o wypadku samochodowym gwiazdora Eugeniusza Bodo, w którym zginął jego przyjaciel. O szczegółach rozmawiali Paweł Makowiec, Marek Teler i dr Adam Podlewski.
Zobacz więcej na temat:  II RP Grzegorz Kalinowski Eugeniusz Bodo Paweł Makowiec pociągi samoloty samochody Marek Teler Adam Podlewski