Polskie Radio
Section05
Austria

W Wiedniu odbył się propalestyński protest. Wcześniej został zakazany przez lokalną policję

W środę wieczorem w Wiedniu odbył się - mimo wcześniejszego zakazu lokalnej policji - propalestyński protest. Wydarzenie zbiegło się z organizowaną przez społeczność żydowską ceremonią, upamiętniającą ofiary ataku Hamasu na Izrael.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria Wiedeń policja Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska atak Hamasu na Izrael Hamas społeczeństwo islam terroryzm

Sejm Rozbiorowy i jego skutki

- Sejm od samego początku został uznany jako skonfederowany. Wykorzystano sytuację, że do takiego sejmu mogli dołączyć tylko Ci, którzy popierali konfederację, a więc zamierzenia organizatorów sejmu – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jacek Staszewski. 250 lat temu, 30 września 1773 roku, obradujący w Warszawie Sejm ratyfikował traktaty rozbiorowe. 
Zobacz więcej na temat:  Austria HISTORIA Prusy Rosja rozbiory Polski Rzeczpospolita Sejm Stanisław August Poniatowski Tadeusz Reytan

Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu

Jan Sehn jako tropiciel nazistów oraz porównanie sytuacji prawnej w Polsce, Niemczech i Austrii po II wojnie światowej były głównymi tematami dyskusji towarzyszącej prezentacji książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Wiedniu w dniu 26 września.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria Wiedeń IPN

Szczyt C5 w Wiedniu. Kraje środkowej Europy jednym głosem przeciw nielegalnej imigracji

Ministrowie spraw zagranicznych państw Central 5 (C5), politycznego formatu zrzeszającego Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię i Węgry, podkreślili konieczność ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz jedności w walce z nielegalną imigracją. Oświadczenia ministrów spaw zagranicznych tych krajów zakończyły środowy szczyt C5 w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Środkowa Austria Czechy Słowacja Słowenia Węgry imigranci w Europie imigracja

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Wiedeń Turcja Austria NASZ WYWIAD