Polskie Radio
Section05
Dwudziestolecie międzywojenne

Jan Emil Młynarski: wybraliśmy repertuar warszawski, tradycyjny

- Nasz koncert jest w przededniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, więc postanowiliśmy zaznaczyć tę naszą kulturę i podziałać na odbiorcę. Jednak nie chcemy grać utworów smutnych i martyrologicznych  - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski, którego - w duecie z Anią Bojarą - usłyszymy w sobotniej "Miejscówce z Dwójką" (31.07).
Zobacz więcej na temat:  Jan Młynarski Dwudziestolecie międzywojenne Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla Dwójka

Wystawa w hołdzie dla zapomnianych przedwojennych artystek

- Wystawa została przygotowana przez zespół kuratorek, które są również studentkami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Punktem wyjścia było dla nich archiwum ASP i znajdujące się tam dokumenty, które przetrwały wojnę - mówiła dr Marika Kuźmicz, opiekunka merytoryczna wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy".
Zobacz więcej na temat:  Akademia Sztuk Pięknych Jakub Jamrozek Dwójka SZTUKA wystawa Dwudziestolecie międzywojenne

Historia Michała Sokolnickiego. "Był nieformalnym ministrem spraw zagranicznych"

- Podczas I wojny światowej przypada okres najbliższej współpracy Sokolnickiego z Piłsudskim. Lokuje go w krakowskim komitecie narodowym jako sekretarza. W tym okresie Sokolnicki sprawował funkcję nieformalnego ministra spraw zagranicznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kloc.
Zobacz więcej na temat:  Michał Sokolnicki Józef Piłsudski I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne niepodległość HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

"Postać tragiczna". Prof. Marek Kornat w PR24 o Józefie Becku

- Józef Beck jest przedstawicielem pokolenia Polaków, które doczekało wolności, ale też doznało tragedii, jaką był rozbiór państwa w 1939 roku. Temu rozbiorowi nie można było w żaden sposób zapobiec, takie były uwarunkowania geopolityczne. Należał do osób, które zaznały szczęścia i tragedii. Jedno wydarzenie od drugiego oddziela niecałe 20 lat, co stanowi dodatkowy paradoks w burzliwych dziejach naszej ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat, współautor książki "Józef Beck. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  II RP Józef Beck Dwudziestolecie międzywojenne Niemcy historia Polski ZSRR Fakty wydarzenia opinie

Maja Berezowska. Malarka i ilustratorka z karą śmierci za karykatury Hitlera

43 lata temu, 31 maja 1978 roku, zmarła Maria Berezowska, malarka i ilustratorka o pseudonimie artystycznym 'Ditto". Jeszcze w 1977 roku, w jednym z wywiadów deklarowała, że "Bez miłości nie byłoby życia. Dla mnie nie ma nic wspanialszego niż ciało ludzkie i póki żyję, będę je rysować. Jak najpiękniej!".
Zobacz więcej na temat:  literatura malarstwo Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa

"Osterwa. Dzienniki wypraw 1938-1939". Rafał Węgrzyniak o dorobku Juliusza Osterwy

- Nieodłącznym elementem działalności teatru Reduta był "objazd", przede wszystkim po Kresach Wschodnich Polski międzywojennej, gdzie życie teatralne było najbardziej wątłe. Osterwa uznał, że należy tam szerzyć kulturę teatralną. Takie wyprawy organizował od 1942 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Węgrzyniak - historyk i krytyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz poezja literatura Dwudziestolecie międzywojenne TEATR

Joanna Lichocka o Jarosławie Rymkiewiczu: w jego decyzjach i twórczości widoczny jest patriotyzm

- Bohater książki jest przedstawicielem pokolenia, które urodziło się jeszcze przed wojną i dostało pierwsze lata życia w wolnej Polsce. Jego rodzice byli przedstawicielami inteligencji. Te tradycje, które mówią również o instynkcie patriotycznym, są widoczne w decyzjach i twórczości Jarosława Rymkiewicza - powiedziała o bohaterze swojej książki Joanna Lichocka.
Zobacz więcej na temat:  poezja Joanna Lichocka książki patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA literatura Jarosław Marek Rymkiewicz Polskie Radio 24

100 lat traktatu ryskiego. Specjalna wystawa i ścieżka zwiedzania Zamku Królewskiego

"Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 roku" to tytuł wystawy, która zostanie otwarta na Zamku Królewskim w Warszawie. Została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę z bolszewicką Rosją. Wystawa będzie pokazywana na Dziedzińcu Wielkim Zamku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Zamek Królewski KULTURA Kresy Dwudziestolecie międzywojenne