Polskie Radio
Section05
Dwudziestolecie międzywojenne

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Józef Mackiewicz literatura Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA

Przedwojenne kino: Aleksander Żabczyński to postać warta przypomnienia

- Kino przedwojenne to nie tylko Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo. Doskonałych aktorów w międzywojniu było wielu, Aleksander Żabczyński był postacią wybitną, pierwszym amantem II Rzeczpospolitej. Śpiewał, tańczył, świetnie się sprawdzał w repertuarze komediowym. Był żołnierzem, walczył na Monte Cassino, a po wojnie jego kariera już się nie rozwijała, grał głównie w teatrze. Postać Żabczyńskiego należy przypomnieć, również w wirtualnej rzeczywistości - mówiła na antenie Dwójki Anna Bińkowska z Biura Programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka Jakub Jamrozek wirtualna rzeczywistość

"Służące w mieszczańskich domach miały być całkowicie niewidoczne"

- Nie znamy ich życiorysów. Nie znamy ich twarzy, imion i nazwisk. Często były nazywane po prostu Marysiami albo Kasiami, niezależnie od tego, jakie imię nosiły w rzeczywistości. Poruszały się oddzielnymi ciągami schodów. W poradnikach dla służących bardzo często też pisano, że powinny milczeć, nie powinny wydawać opinii na jakiekolwiek tematy - mówiła w Dwójce Zofia Rojek, kuratorka wystawy "Niewidoczne. Historie warszawskich służących".
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Paweł Siwek wystawa Warszawa Dwójka KULTURA

II Rzeczypospolita - niezłe państwo, choć niewolne od wyzwań

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Tereny z jakich miała być utworzona II Rzeczypospolita bardzo się różniły między sobą. - To był eksperyment, jaki nie pojawił się nigdzie na świecie: połączono trzy rozdarte części, które przez ponad 120 lat zrastały się gospodarczo i politycznie z innymi państwami. Nagle z nich powstała Polska - mówi Sławomir Koper, historyk i autor książki "Afery i Skandale Drugiej RP". - To było całkiem niezłe państwo - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka książki historie historia Polski Historia - ludzie Kamil Jasieński Dwudziestolecie międzywojenne

200 lat Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dziś króluje tam art déco

- Art déco weszło z przytupem na rynki projektantów i do gustów przeciętnego widza. Postanowiliśmy w dosyć szybkim tempie zgromadzić kolekcję w tym stylu i pokazać ją odwiedzającym. Trochę mnie dziwi, że do tej pory w Polsce nie ma żadnej takiej wystawy stałej art déco - powiedział w Polskim Radiu 24 Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Płock Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA

Utracona stolica Dworzec Główny. Niespełniony projekt nowej Warszawy

We wrześniu 1939 roku Dworzec Główny został zbombardowany przez Niemców. Infrastruktura kolejowa była jednak potrzebna, więc okupant wykorzystywał ją aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Budynek został zdewastowany w trakcie systematycznego wyburzania miasta w końcu 1944 roku. Dworzec został wtedy wysadzony w powietrze i podpalony
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne II RP II Rzeczpospolita architektura modernizm utracona stolica