Polskie Radio
Section05

Europa

RELACJA Z BRUKSELI To oni pokierują UE. Tusk: wybraliśmy odpowiednich ludzi

Jest zgoda w Unii Europejskiej na obsadę najwyższych stanowisk. Porozumieli się w tej sprawie przywódcy dwudziestu siedmiu krajów członkowskich na szczycie w Brukseli. Przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję pozostanie Niemka Ursula von der Leyen. Na czele Rady Europejskiej stanie były premier Portugalii Antonio Costa, natomiast premier Estonii, Kaja Kallas będzie szefową unijnej dyplomacji. Niespodzianek nie było, ale jednomyślności też nie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Rada Unii Europejskiej Komisja Europejska polityka

NASZ WYWIAD Patologiczne laboratorium. "Putin czerpie stąd techniki represji"

Laboratorium represji. Tak mówi o swoim kraju białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka. W jego ocenie Władimir Putin traktuje Białoruś jak poligon doświadczalny, swego rodzaju laboratorium represji. W wywiadzie dla Macieja Jastrzębskiego z Polskiego Radia białoruski działacz opozycyjny mówi, że dyktator Aleksander Łukaszenka wzoruje się na Stalinie i stalinowskich metodach niszczenia oponentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka

NASZ NEWS Niemcy wzywają UE do wsparcia Polski. Znamy szczegóły

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Unię Europejską, by wsparła finansowo Niemcy, Polskę i Czechy - kraje, które przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy. Niemiecki przywódca przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej w Brukseli mówił o potrzebie bardziej sprawiedliwego podziału ciężaru związanego z przyjmowaniem ukraińskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Niemcy Olaf Scholz Ukraina uchodźcy migracja Unia Europejska Czechy polityka