Polskie Radio
Section05

Europa

Jens Stoltenberg spotkał się z szefem MSZ Turcji. "Czas na ratyfikację wniosków członkowskich Szwecji i Finlandii"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu powiedział, że "nadszedł czas na ratyfikację wniosków członkowskich Szwecji i Finlandii, aby mogły one wstąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego".
Zobacz więcej na temat:  NATO bezpieczeństwo Turcja dyplomacja Szwecja Finlandia ŚWIAT

Europosłowie wezwali KE do nałożenia dotkliwych sankcji na Białoruś. Powodem m.in. skazanie Andrzeja Poczobuta

W Parlamencie Europejskim odbyła się przed południem debata w sprawie narastających represji politycznych na Białorusi, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy aresztowania Andrzeja Poczobuta oraz laureata pokojowej nagrody Nobla Alesia Bialackiego. Europosłowie wezwali Komisję Europejską do nałożenia dotkliwych sankcji na Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  polityka Białoruś ŚWIAT Aleksander Łukaszenka Andrzej Poczobut Komisja Europejska UE Unia Europejska

Do, której kolonii karnej może trafić Andrzej Poczobut? "Nie ma żadnej reguły"

Kilka dni temu białoruski sąd wydał polityczny wyrok wobec dziennikarza i działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Polak pozostaje na razie w areszcie w Grodnie. - Od daty ogłoszenia wyroku ma dziesięć dni na złożenie odwołania, a decyzja, do której kolonii karnej ma trafić, zapadnie dopiero po rozpatrzeniu apelacji - wyjaśnił Barys Harecki ze stowarzyszenia BAŻ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Andrzej Poczobut reżim

Sekretarz bezpieczeństwa USA spotkał się z polską Strażą Graniczną. "Obrona granic to najsilniejszy przekaz"

Sekretarz bezpieczeństwa krajowego Stanów Zjednoczonych Alejandro Mayorkas, który spotkał się m.in ze strażnikami granicznymi na przejściu granicznym w Korczowej powiedział, że "obrona granic i odstraszanie, to najsilniejszy przekaz jaki możemy wysłać, aby uniknąć przyszłej agresji".
Zobacz więcej na temat:  granica bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie wojna na Ukrainie USA ŚWIAT

Rosyjska agresja na Ukrainę. ISW: od lipca Putin nie ma do ogłoszenia żadnego sukcesu

W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zauważył, że rosyjska armia nie osiągnęła znaczącego sukcesu operacyjnego na Ukrainie od czasu zajęcia Siewierodoniecka w lipcu 2022 roku; w pobliżu strategicznie ważnego miasta Bachmut najeźdźcy zdołali od tego czasu opanować zaledwie około 500 km kwadratowych terenu.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie wojsko Władimir Putin Rosja ŚWIAT