Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Abp. Gądecki przybył na Ukrainę. Odprawił mszę św. w miejscu rozpoczęcia rzezi wołyńskiej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odprawił mszę św. w Parośli na Ukrainie - we wsi, w której dokonano pierwszej ze zbrodni ludobójstwa na Polakach, nazywanego rzezią wołyńską. Eucharystia jest częścią pielgrzymki przebaczenia i pojednania Kościołów Rzymskokatolickiego i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Stanisław Gądecki ludobójstwo Rzeź Wołyńska pamięć

NASZ WYWIAD 80. rocznica rzezi wołyńskiej. Dr Łukasz Adamski: studziłbym oczekiwania na przełom

- Jeśli chodzi o zaprzestanie gloryfikacji Szuchewycza i UPA, to tego się nie spodziewam - ocenia doktor Łukasz Adamski, zastępca dyrektora Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. - Największe szanse upatruję w deklaracjach dotyczących ekshumacji ofiar i dopuszczenia polskich instytucji do badań w miejscach, gdzie zakopano ciała. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rzeź Wołyńska pamięć ŚWIAT

Na terenie dawnego getta w Warszawie odkryto warsztat produkujący sztućce

Warsztat rzemieślniczy odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Anielewicza w Warszawie. – To odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ warsztat zachowany jest niemal w całości. Zachowana jest podłoga drewniana czy podstawy maszyn – powiedział archeolog Michał Grabowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski getto warszawskie Holokaust Żydzi niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy zbrodnie wojenne Warszawa odkrycia i ciekawostki archeologia

Obchody 82. rocznicy mordu na polskich profesorach we Lwowie. "Ważne, aby pamięć o tej zbrodni była przekazywana"

We Lwowie oddano hołd polskim profesorom zamordowanym przez nazistowskich oprawców 82 lata temu na Wzgórzach Wuleckich. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz Lwowa, polscy dyplomaci, reprezentanci uczelni lwowskich, a także licznie zebrani miejscowi Polacy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Lwów II wojna światowa historia Polski zbrodnie wojenne okupacja niemiecka relacje polsko-ukraińskie Tadeusz Boy-Żeleński Kresy Niemcy III Rzesza

"Towarzystwo niepokornych". Aneta Barcik opowiada o dzieciach Polek na przymusowych robotach w Niemczech

Wokalistka Aneta Barcik ćwierć wieku spędziła w Hamburgu, a ostatnio powróciła do ojczyzny. W Niemczech zainteresowała się losami Polaków wywożonych w czasie wojny na przymusowe roboty. W Polskim Radiu 24 opowiedziała o dotyczącym tego tematu projekcie filmowym, który realizuje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman KULTURA

PR24 Wyszyński, Wojtyła, Popiełuszko i Blachnicki. Prof. Skibiński: bez nich historia Polski potoczyłaby się inaczej

Cztery wyjątkowe postacie, czterech kapłanów, trzech już wyniesionych na ołtarze, jeden oczekujący na beatyfikację. Prymas Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła, ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Franciszek Blachnicki wywarli niebywały wpływ na historię Polski okresu PRL. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL Robert Tekieli Kościół Stefan Wyszyński Karol Wojtyła Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki

Indiana Jones powraca na ekrany. 5 ciekawostek, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o najsłynniejszym archeologu kina

Był spełnieniem marzenia Spielberga o bohaterze pokroju Bonda, o mało nie skończył z pokaźnym wąsem. Niewiele jest tak rozpoznawalnych ikon X Muzy, jak ten archeolog-poszukiwacz skarbów. Najnowszy, podobno ostatni, film o przygodach Indiany Jonesa -  "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" - wchodzi na ekrany polskich kin już w piątek 30 czerwca. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Steven Spielberg George Lucas Harrison Ford Hollywood KULTURA