Polskie Radio
Section05

Holandia

Wiceminister sprawiedliwości: liczby dot. eutanazji w Holandii obrazują łamanie praworządności

- Polska i Węgry są krytykowane za łamanie zasad praworządności, tymczasem milczy się, gdy w krajach europejskich jest wprowadzana eutanazja osób, w tym - chorych, którzy nie mogą wyrazić swojego sprzeciwu - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jak dodał, "liczby dotyczące eutanazji w Niderlandach obrazują łamanie elementarnych zasad praworządności". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja eutanazja Ministerstwo Sprawiedliwości

"Oczekujemy śledztwa i zapewnienia bezpieczeństwa Polakom". MSZ zwraca się do ambasady Holandii ws. eksplozji

Zwróciliśmy się do ambasady Niderlandów z wyrazami zaniepokojenia, oczekiwaniem szczegółowego i pilnego śledztwa w sprawie - napisał w mediach społecznościowych wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. W środę nad ranem doszło do kolejnej eksplozji w polskim sklepie w Holandii. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polonia Polacy za granicą Szymon Szynkowski

"Jest mały margines ustępstw". Dr Zajączkowski o negocjacjach ws. budżetu UE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przywódcy grup politycznych spotkali się z premierem Portugalii António Costą, aby omówić priorytety portugalskiej prezydencji w Radzie UE począwszy od 1 stycznia 2021 roku. Portugalia nie chce, aby na czas jej przewodnictwa przypadła konieczność negocjowania budżetu. - Można zobaczyć istotną grę negocjacyjną - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet ue budżet unijny weto Michał Strzałkowski

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE ws. ENA zgodna ze stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie informuje, że z satysfakcją przyjęło dzisiejszą opinię Rzecznika Generalnego TSUE Manuela Camposa Sánchez-Bordony dotyczącą stosowania europejskich nakazów aresztowania (ENA). Potwierdził on, że przeprowadzone w Polsce reformy wymiaru sprawiedliwości nie mogą być przyczyną odmowy wykonania ENA.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Sprawiedliwości Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska

RAPORT Europa w cieniu pandemii. Coraz większe ograniczenia na całym kontynencie

Godzina policyjna, zakaz opuszczania domu poza uzasadnionymi wyjątkami, ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, zamykanie sklepów, punktów usługowych i szkół - to restrykcje, z którymi spotykają się mieszkańcy niemal całej Europy podczas drugiej fali epidemii koronawirusa na kontynencie.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Francja Czechy Wielka Brytania Izrael Niemcy Hiszpania Włochy Belgia Węgry Portugalia Europa infografika ŚWIAT