Polskie Radio
Section05
Jacek Liziniewicz

"Potrzeba usprawnić pracę sędziów”

Gośćmi Debaty Poranka byli Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie, prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, a także Marek Król, publicysta. Komentatorzy w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmianach w systemie sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Amber Gold Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Piotr Wawrzyk Marek Król

Debata Poranka: Komentatorzy o miesięcznicy smoleńskiej

Obchody 87. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie przebiegły bez większych incydentów. Członkowie stowarzyszenia Obywatele RP i inni uczestnicy kontrmanifestacji byli obecni na trasie przemarszu, ale nie doszło do zakłócenia pochodu. W Debacie Poranka komentarz Jacka Liziniewicza z Gazety Polskiej Codziennie, Marka Króla, publicysty, a także Ryszarda Majdzika, opozycjonisty z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Jacek Liziniewicz Marek Król Warszawa PiS

"Droga do reparacji wojennych od Niemiec jest otwarta"

Podczas sobotniego kongresu PiS w Przysusze, za sprawą przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, powrócił temat reparacji wojennych. Nawiązując do historii Polski lider partii stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty, w tym ludzkie, poniesione w wyniku II wojny światowej i dwóch totalitaryzmów. O kwestii reparacji w Debacie Poranka mówili prof. Tadeusz Marczak, Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Wojciech Korkuć (plakacista).
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa odszkodowanie Jacek Liziniewicz

Michał Tusk przed komisją śledczą Amber Gold

Michał Tusk, syn b. premiera Donalda Tuska zeznawał w środę przed sejmową komisją śledczą ds. afery Amber Gold. Przyznał, że rekomendował kierownictwu OLT Express działania mające podważyć wiarygodność narodowego przewoźnika LOT-u. Potwierdził również, że jego ojciec ostrzegał go przed pracą w liniach lotniczych, należących do Amber Gold. Przesłuchanie Michała Tuska komentowali w Debacie Dnia Radosław Gruca (Fakt) i Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Amber Gold komisja śledcza Jacek Liziniewicz Sejm Małgorzata Wassermann Roman Giertych LOT

Ustalenia podkomisji. "Hipoteza, sugestia, teoria"

Według ustaleń podkomisji MON do zbadania katastrofy smoleńskiej, bardzo wiele wskazuje na to, że 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie tupolewa doszło do wybuchu.  W Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie podczas, posiedzenia podkomisji, zaprezentowano wyniki badań. Zapoczątkował je pokaz filmu ukazującego rekonstrukcję tragicznego lotu. O raporcie rozmawiali w Debacie Dnia Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Paweł Lisicki (Do Rzeczy) i Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku POLSKA Paweł Lisicki Jacek Liziniewicz

"Prezydent poczuł, że może nadać ton polityce obronnej"

Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Jak poinformował Andrzej Duda, "dyskusja dotyczyła spraw bieżących, tych kwestii, które on, jako prezydent, uznał w obecnej perspektywie za najważniejsze". Sprawę komentowali w Debacie Dnia Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Antoni Macierewicz armia Jacek Liziniewicz prezydent Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko

Zarzuty szefa MON wobec Donalda Tuska. "Zaniechał..."

Brak gwarancji udziału polskich przedstawicieli we wszystkich czynnościach na miejscu katastrofy smoleńskiej oraz brak zwrotu wraku Tu-154M – to zaniechania, na które szef MON, Antoni Macierewicz, wskazuje w zawiadomieniu do prokuratury ws. działań premiera Donalda Tuska, jako szefa rządu. Sprawa była głównym tematem Podsumowania Dnia.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Donald Tusk Antoni Macierewicz Brexit katastrofa w Smoleńsku prokuratura Jacek Liziniewicz

Czy BOR dobrze ochrania najważniejsze osoby w państwie?

Premier Beata Szydło wciąż pozostaje na obserwacji w szpitalu; o tym, kiedy opuści szpital, zdecydują lekarze - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Premier od piątku jest pod opieką lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, dokąd została przetransportowana śmigłowcem po wypadku w Oświęcimiu. Czy BOR właściwie ochrania najważniejsze osoby w państwie?
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Biuro Ochrony Rządu wypadek Krzysztof Grzesiowski Agaton Koziński Jacek Liziniewicz Tomasz Sawczuk

Propozycje zmian w ordynacji wyborczej i nowy sondaż

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych. O tym pomyśle, a także innych, ważnych wydarzeniach dnia, m.in. najnowszym sondażu CBOS mówili w Podsumowaniu Dnia Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Stankiewicz Jacek Liziniewicz Grzegorz Schetyna samorząd wybory samorządowe

Protest opozycji w Sejmie w 2017 roku

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli protest opozycji w Sejmie będzie kontynuowany, to Sejm będzie działał tak, jak w przypadku uchwalenia budżetu. 16 grudnia, po tym, gdy posłowie opozycji zajęli mównicę sejmową, reszta Sejmu kontynuowała obrady w Sali kolumnowej. O proteście i politycznych perspektywach na rok 2017 rozmawiali w Debacie Poranka Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Agata Szczęśniak (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Sejm protest Marek Kuchciński Platforma Obywatelska Jacek Liziniewicz Nowoczesna

Debata Dnia: sprawiedliwy system podatkowy

Trwa debata nad reformą finansów państwa i wprowadzeniem nowego systemu podatkowego. Wśród pomysłów pojawiają się m.in. te dotyczące jednej stawki VAT, likwidacji CIT i wszystkich obowiązujących podatków, składek obciążających pracę i składki zdrowotnej w zamian za które miałby być wprowadzony jeden podatek od funduszu płac na poziomie 25 proc. O tym, czy podatki mogą być sprawiedliwe społecznie, rozmawiali w Debacie Dnia Jakub Dymek (Krytyka Polityczna) i Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  finanse podatki vat cit składka zus Jacek Liziniewicz kwota wolna od podatku

"Wybory samorządowe ostatnią szansą dla PSL"

Podczas sobotniego kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz ponownie został wybrany na stanowisko prezesa partii. Za jego kandydaturą opowiedziało się ponad tysiąc delegatów. Na jego kontrkandydata - Stanisława Rakoczego głosowało 50 osób. O sytuacji PSL rozmawiali w Debacie Poranka Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  PSL Władysław Kosiniak-Kamysz Jacek Liziniewicz PiS

Uchodźcy nie chcą mieszkać w Polsce?

- To, że my powiemy: "przyjeżdżajcie do Polski, chętnie was tu widzimy i damy wam zasiłek w wysokości 1200 złotych" niczego nie rozwiąże i nie sprawi, że strumień 1,5 miliona uchodźców zostanie skierowany do Polski - mówił na antenie radiowej Trójki Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". - Ale my nawet tego nie chcemy zrobić - odpowiedziała Renata Kim z "Newsweeka".
Zobacz więcej na temat:  CETA imigranci w Europie Jacek Liziniewicz Matteo Renzi Renata Kim Trójka Trybunał Konstytucyjny uchodźcy Unia Europejska