Polskie Radio
Section05

KULTURA

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor"

- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek Dwójka literatura emigracja Michał Głowiński

Kino objazdowe rusza w Polskę. Sprawdź jaki ma repertuar, gdzie i kiedy przyjedzie

Ostatnio na ekranach duży wybór interesujących nowych polskich filmów, jednak nie wszyscy mogą z niego korzystać, bo nie zawsze w pobliżu jest kino. Ten problem ma rozwiązać kino objazdowe, które właśnie rusza w Polskę i chce dotrzeć do tych miejscowości, gdzie nie ma kina stacjonarnego. O tym niewątpliwie potrzebnym pomyśle rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Ryszard Jaźwiński Trójka

Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" w Kordegardzie

Jan A.P. Kaczmarek jest wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, m.in. zdobywcą Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" opowiadającym o Jamesie Matthew Barrie’em, twórcy "Piotrusia Pana". W warszawskiej Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury otwarto wystawę "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" poświęconą właśnie osobie Jan A.P. Kaczmarka i jego dokonaniom. Będzie można ją obejrzeć do 18 lutego.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA FILM Jan A.P. Kaczmarek Narodowe Centrum Kultury wystawa Tomasz Miara Trójka

Unikatowe, barokowe gabloty wracają do zamku Książ: przez 80 lat były schowane w magazynach

Musiało minąć 80 lat, aby do zamku Książ powróciły z magazynów Muzeum Narodowego w Poznaniu dwie piękne barokowe gabloty w orientalnym stylu. Kolejnych sześć jest w renowacji, która ma im przywrócić dawną świetność, i do końca roku 2024 także powrócą do zamku. Jeszcze jedna została wytropiona w Muzeum Narodowym w Warszawie: czy dołączy do pozostałych?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zamek Książ Tomasz Miara księżna Daisy Tomasz Miara Trójka

"Poczytnik". Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Kolejny tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy niż poprzednie tomy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. Gościem Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta był prof. Andrzej Nowak, historyk (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Dali, Picasso, Warhol, Banksy i inni. Sztuka XX i XXI w. na wystawie w Rzeszowie

"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Galerii BWA w Rzeszowie. - Jest to swoista podróż po historii sztuki, tej najnowszej, czyli XX i XXI wieku. Zaczynamy od samego początku ubiegłego wieku, gdzie możemy oglądać Chagalla, Miró czy Légera, potem przechodzimy przez okres międzywojnia i surrealizmu, aż dochodzimy do sztuki doskonale nam już znanej, pop artu i street artu - mówił w Dwójce Piotr Rędziniak, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sztuka współczesna wystawa Rzeszów Paweł Siwek Banksy Andy Warhol Salvador Dali Pablo Picasso Dwójka galeria Fundacja Książąt Czartoryskich

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Niezwykły mural w centrum Warszawy

W 2024 roku przypada setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika. Autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" i laureat licznych nagród literackich od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 38 języków.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Agnieszka Kunikowska Zbigniew Herbert poezja

Piotr Anderszewski: talent zawsze jest czymś unikalnym

- Nie ma definicji muzycznego talentu. To zbiór bardzo, bardzo wielu czynników. To jest zawsze coś unikalnego, coś swoistego, coś jedynego w swoim rodzaju. Jeżeli w ogóle można jakoś określić talent, to właśnie w ten sposób, że jest jedyny. Wszelka próba powtórzenia tego jest kompletnym fiaskiem - mówił w Dwójce znakomity pianista Piotr Anderszewski.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Anderszewski fortepian Karol Szymanowski Bela Bartok Andrzej Sułek MUZYKA Dwójka

Piotr Beczała: pierwszy raz partię Don Joségo śpiewałem w kostiumach Placida Dominga

- Rola Don Joségo jest dla mnie stosunkowo nowa. Debiutowałem w niej w Wiedniu w 2018 roku. Była to zacna, wieloletnia inscenizacja Franca Zeffirellego. Miałem przyjemność występować w kostiumach Placida Dominga - mówił w Dwójce Piotr Beczała. Światowej sławy tenor występuje obecnie na deskach nowojorskiej MET w operze "Carmen" Georgesa Bizeta.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Beczała metropolitan opera Georges Bizet Dwójka Beata Stylińska opera Placido Domingo śpiew

Dr Łukasz Garbal: Melchior Wańkowicz był mistrzem autopromocji

- Z Wańkowiczem jest taki problem, że kojarzy się go z kimś, kto konserwuje przeszłość, z kimś nudnym. A było zupełnie inaczej, on był bardzo nowoczesny. Trzeba pokazać obie te jego części - mówił w audycji "Dwie do setki" dr Łukasz Garbal, który pracuje nad pierwszą pełną biografią Melchiora Wańkowicza.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Paweł Siwek literatura biografia Rok Melchiora Wańkowicza Łukasz Garbal Dwójka Muzeum Literatury

Katarzyna Stoparczyk: z Franciszkiem Pieczką zbliżyło nas do siebie milczenie

- Zaczęło się od milczenia w studiu radiowej Trójki przed audycją "Myślidziecka 3/5/7". To było milczenie bardzo mocne, bardzo dojmujące, ale to nie było milczenie, które nas w jakikolwiek sposób krępowało. Czuliśmy, jakby prowadziło nas ono do bliskości, do prawdy, do jakiejś relacji - mówiła w Dwójce Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Polskiego Radia i autorka książki "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka biografia Katarzyna Stoparczyk Paweł Siwek Dwójka Trójka

"Bizantyjska nostalgia" w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Na wystawie można obejrzeć prace artystów z Polski i Ukrainy

Prace pięćdziesięciu artystów z Polski i Ukrainy, wśród nich m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego oraz Dmytro Hreka, Zinaidy Kubar są prezentowane od soboty na wystawie "Bizantyjska nostalgia" w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie
Zobacz więcej na temat:  wystawa Zamek Ujazdowski SZTUKA sztuka współczesna POLSKA społeczeństwo

Agnieszka Grochowska o "Kosie": bez bardzo dobrego scenariusza trudno zrobić bardzo dobry film

Ostatnio Agnieszkę Grochowską można zobaczyć w "Kosie" Pawła Maślony. Jej pułkownikowa to największa, a właściwie jedyna rola kobieca w filmie: ważna i wyrazista. I właśnie o tej roli, pracy przy "Kosie", a także nowych wyzwaniach zawodowych, aktorka rozmawiała z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  FILM Agnieszka Grochowska Trójka historia Polski Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Paweł Maślona Robert Więckiewicz