Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Kos" już w kinach. Reżyser Paweł Maślona: odczarowujemy mit Polski szlacheckiej

Dziś do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. FPFF (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) w Gdyni. Fabuła filmu w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrzało od podziałów społecznych oraz walk o równość i wolność. Do kraju powraca wówczas generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów - powiedział reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Tadeusz Kościuszko historia Polski kultura masowa

Kibicowskie graffiti w Łodzi: malowane, zamalowywane, przemalowywane i fotografowane

Łódź zdominowały graffiti malowane przez kibiców dwóch wrogich sobie piłkarskich drużyn: RTS i ŁKS. Malarz Piotr Stachlewski sięgnął po aparat fotograficzny i przez wiele lat konsekwentnie rejestrował widoki Łodzi, w których dominują te graffiti. Są zamalowywane, zmieniane, przemalowywane, tworząc swoisty palimpsest miejski.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Łódź Widzew Łódź łks łódź graffiti wystawa galeria Tomasz Miara Trójka

Premiera filmu "Kos". Scenarzysta: zastawiliśmy pułapkę na producenta

W piątek, 26 stycznia, do kin wszedł "Kos", zwycięzca ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Producenci są bardzo zajęci, dlatego zastawiliśmy pułapkę. Wysyłaliśmy do producenta SMS-y od różnych znajomych, żeby przekonać go do tego, by otworzył maila ze scenariuszem - mówił w Dwójce Michał Zieliński, scenarzysta filmu w reżyserii Pawła Maślony.
Zobacz więcej na temat:  film polski kos Paweł Maślona Martyna Podolska Dwójka FILM Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Michał Zieliński Bartosz Bielenia

Dialog klasyki I współczesności: konkurs "Klasyka Żywa"

Sześć spektakli zostało nominowanych przez komisję konkursową do finału IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Są w wśród nich nowe odczytania Reymonta, Wyspiańskiego, Norwida, ale także Makuszyńskiego. Różne koncepcje, różni reżyserzy, ale jedna cecha wspólna: twórczy dialog z klasyczną literaturą rodzimą.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Konfrontacje Teatralne Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” Tomasz Miara Trójka

Alina Ratkowska i Paweł Gusnar - od "Nimf" do płyty "Le Clavecin Moderne plus Saxophone"

- Wszystko zaczęło się w 2007 roku od "Nimf", szczególnego i zarazem pięknego utworu. Stąd też ponownie zaprosiliśmy panią Weronikę Ratusińską i na tym dwupłytowym albumie pojawia się również jej nowa kompozycja pt. "Reflections" - mówili w Dwójce Alina Ratkowska i Paweł Gusnar o nagranej wspólnie płycie pt. "Le Clavecin Moderne plus Saxophone".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Gusnar klawesyn saksofon Jakub Kukla płyta Dwójka MUZYKA Alina Ratkowska

Nominacje do Oscarów: porażka "Chłopów", wielki sukces "Oppenheimera" i niespodziewany "Strefy interesów"

Poznaliśmy nominacje do Oscarów i nie było wielkich zaskoczeń. Najwięcej nominacji dla "Oppenheimera" (13), "Biednych istot" (11), "Czasu Krwawego Księżyca" (10), "Barbie" (8) i "Maestro" (7). Malarsko animowani "Chłopi" zostali pominięci, ale cieszy aż pięć nominacji dla brytyjsko-polsko-amerykańskiej produkcji "Strefa interesów".
Zobacz więcej na temat:  FILM Oscary 2024 Ryszard Jaźwiński Trójka

Jacek Świdziński i "Festiwal". Pierwszy komiks z Paszportem Polityki

Festiwal Młodzieży, który odbył się w Polsce w 1955 roku, czyli tuż przed "odwilżą", był wyjątkowym wydarzeniem w historii PRL. - Postanowiłem ugryźć ten temat z wielu stron i opowiedzieć o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją - mówi Jacek Świdziński, autor komiksu i laureat Paszportów Polityki 2023 w kategorii Książka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka komiks Kamil Jasieński historia Polski PRL komiksy Paszport Polityki Jacek Świdziński

Picasso i inni wielcy sztuki współczesnej w Rzeszowie. Wystawa zbiorów Książąt Lubomirskich

Pablo Picasso, Andy Warhol i Salvador Dali to wyjątkowi artyści sztuki współczesnej, których dzieła można podziwiać w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Na wystawie znajdziemy również dzieła innych twórców tego okresu, w tym Banksy'ego. Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów rodziny Lubomirskich, ekspozycja jest z kolei elementem obchodów rocznicy lokacji Rzeszowa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rzeszów Tomasz Miara Salvador Dali Pablo Picasso Andy Warhol sztuka współczesna wystawa

100-lecie urodzin Zbigniewa Herberta. Poeta na muralu w centrum Warszawy

Narodowe Centrum Kultury (NCK) upamiętniło przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy. Nowe streetartowe dzieło na kamienicy Tamka 47 jest malarską interpretacją fotografii poety z roku 1963, wzbogaconą o fragment wiersza "Przesłanie Pana Cogito".
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo mural Zbigniew Herbert Warszawa Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Tomasz Miara Trójka

PR24 Dr Tomasz Miłkowski o historii, misji oraz działalności Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (ang. International Association of Theatre Critics - IATC, fr. Association internationale des critiques de théâtre - AICT) to międzynarodowa organizacja skupiająca krytyków teatralnych, działająca pod auspicjami UNESCO od 1956 w Paryżu. Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) należy do najstarszych oddziałów instytucji, a jej przewodniczący często wchodzą w skład gremiów kierowniczych, wyłanianych podczas kongresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 TEATR Konrad Szczebiot

Cuore Piano Trio - połączeni wskutek obowiązków na uczelni

- Przez pierwsze pół roku to był duet. Potem Szymon zapytał mnie, czy nie chciałabym z nim zagrać trio. Miał to być tylko jeden semestr, żeby zaliczyć przedmiot, jakim jest kameralistyka. Z jednego semestru i jednego koncertu wyszły kolejne propozycje, różne trasy koncertowe i w ten sposób gramy już od siedmiu lat - mówiła w Dwójce Zuzanna Małgorzata Budzyńska z Cuore Piano Trio. We wtorek (23.01) ukazał się debiutancki krążek grupy - "Never Twice the Same".
Zobacz więcej na temat:  płyta muzyka klasyczna Wiedeń MUZYKA Dwójka Cuore Piano Trio

"Państwo/Der Staat" w języku starogreckim. "Coś kompletnie szalonego" Jana Klaty w krakowskim Teatrze Słowackiego

"Państwo" Platona to jeden z podstawowych i najważniejszych tekstów cywilizacji śródziemnomorskiej. Trudno wyobrazić je sobie na scenie teatralnej, jednak Jan Klata i zespół Teatru im. J. Słowackiego podjęli to ryzykowne wyzwanie. Żeby było trudniej i ciekawiej, całość jest grana w języku oryginału, czyli starogreckim! Premiera odbyła się w piątek, 19 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Platon państwo filozofia SZTUKA Jan Klata Tomasz Miara Trójka