Polskie Radio
Section05

KULTURA

Agnieszka Glińska: w młodym pokoleniu aktorów jest większa świadomość

Agnieszkę Glińską w pracy jako aktorka, reżyserka teatralna i pedagożka wyróżnia szczególne podejście do pracy z aktorem, w swoich spektaklach wnikliwie przygląda się procesom psychologicznym, relacyjnym i społecznym. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z adeptami sztuki aktorskiej od 25 lat. - Myślę, że w młodym pokoleniu aktorów jest większa świadomość tego, czym ten zawód jest i może być - ocenia gościni audycji "W Antrakcie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Agnieszka Glińska TEATR aktorstwo reżyser

"Jedyne takie miejsce" z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

Fundacja Zakład Narodowy im. Ossolińskich, czyli Ossolineum, to jedna z najważniejszych i najdłużej działających instytucji kultury w Polsce. Istnieje od przeszło 200 lat i prowadzi działalność biblioteczną, muzealną, wydawniczą, naukową oraz kulturalną. - Jesteśmy instytucją niezależną, ale ze względu na niesamowite znaczenie historyczne finansuje nas Skarb Państwa - zdradza dr Dorota Sidorowicz-Mulak. 
Zobacz więcej na temat:  Ossolineum Roman Czejarek Wrocław

Polska fotografia na światowych salonach. Wystawa "Villa Polonez" w Instytucie Polskim w Paryżu

"Villa Polonez" to wystawa najnowszej polskiej fotografii przygotowana przez Instytut Polski w Paryżu jako jedna z imprez towarzyszących Paris Photo 24. Autorem koncepcji i kuratorem wystawy jest Paweł Borkowski z Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu. Z kuratorem oraz z Joanną Wajdą, dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu rozmawia Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia Instytut Polski Paryż

Serial "Gąska". Czy to będzie hit na miarę polskiej wersji "The Office"?

- Tomasz Kot jest takim zaangażowanym biznesmenem, któremu wydaje się, że jest jak z Ameryki. To znaczy, prawie jak z Ameryki… - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Korwin-Piotrowska. Aktor wcielił się w postać szefa supermarketu w serialu "Gąska". Czy ta produkcja odniesie podobny sukces, co polska wersja "The Office"?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Korwin-Piotrowska FILM kino Zobacz także Tomasz Kot

"Cyganeria" w Teatrze Wielkim w Łodzi. "Puccini miał niesamowitą wenę, pisząc tę operę"

- Z perspektywy dyrygenta "Cyganeria" to jedna z najtrudniejszych oper do zadyrygowania. Puccini miał tak niesamowitą wenę podczas jej pisania, że tak naprawdę co takt przychodzi nowa myśl muzyczna, nowe tempo. Niejeden kompozytor mógłby z takiego materiału napisać tetralogię, a nie operę, która składa się z czterech krótkich aktów - mówił w Dwójce przed najbliższą premierą Teatru Wielkiego w Łodzi Rafał Janiak, szef artystyczny tej sceny.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki w Łodzi opera Rafał Janiak premiera Giacomo Puccini Monika Zając Dwójka MUZYKA Zobacz także

Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame konserwacja Katarzyna Sanocka Dwójka Paryż odbudowa Akademia Sztuk Pięknych Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Muzyka klasyczna... w stodole? Światowi artyści na Folwark Autumn Festival

Folwark Autumn Festival – to tytuł nowego muzycznego festiwalu na mapie kulturalnej Polski. Inicjatorką jest pianistka Julia Kociuban, która postanowiła muzykę z sal filharmonii przenieść do… niemal stuletniej stodoły. - Chciałam stworzyć wydarzenie, gdzie muzyka klasyczna byłaby bliżej ludzi - mówiła artystka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna Julia Kociuban Karol Furtak Zobacz także Aleksander Dębicz Alexander Gadjiev

Maria Strzelecka: jako mama, zlitowałam się nad rodzicami czytającymi dzieciom przed snem

- Swoje książki mogę nazwać powieścią historyczną dla młodych ludzi. Będąc mamą zlitowałam się również nad dorosłymi czytającymi swoim dzieciom w łóżkach, żeby też mieli przyjemność z tej lektury - mówiła w Dwójce Maria Strzelecka, malarka, ilustratorka, autorka książek i filmów animowanych.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Maria Strzelecka Simona Kossak dzieci książki dla dzieci Zobacz także literatura

Człowiek piszący, czy pisarz? Kazimierz Orłoś o swojej twórczości

- Patrząc na współczesną literaturę i łatwość z jaką autorzy jednej czy dwóch książek nazywają siebie pisarzami, uważam że trzeba do tego ostrożnie podchodzić - ocenił w Dwójce Kazimierz Orłoś - pisarz, scenarzysta filmowy i dramaturg. Na rynku ukazała się właśnie książka, w której autor dzieli się swoimi przemyśleniami. W Dwójce opowiedział o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki Kazimierz Orłoś Jakub Kukla Zobacz także