Polskie Radio
Section05
Marek Jurek

"Miał piękny życiorys". Politycy żegnają Jana Olszewskiego

Wspominali Jana Olszewskiego, podsumowywali sytuację na polskiej scenie politycznej, a także mówili m.in. o przymiarkach do list wyborczych do Parlamentu Europejskiego i roli polskiej polityki w Unii Europejskiej. To były jedne z kilku kwestii, na temat których wypowiadali się goście audycji "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Olszewski Adam Bielan Grzegorz Długi Marek Jurek Marek Sawicki Katarzyna Lubnauer Rafał Grupiński Beata Michniewicz wybory do Parlamentu Europejskiego

Czy Unia Europejska się rozpadnie?

– W interesie Polski leży stabilna Unia Europejska i nasza zdrowa w niej pozycja – mówił na antenie radiowej Trójki europoseł SLD Bogusław Liberadzki. – Niestety jest tak, że wielu obecnych liderów tak naprawdę bardziej interesuje się realizacją swojego ideologicznego projektu niż współpracą i jednością narodów Europy – stwierdził Marek Jurek, europoseł Prawicy RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Unia Europejska Marek Jurek Bogusław Liberadzki

Marek Jurek: zabrakło intencji osądzenia komunizmu

W Parlamencie Europejskim – tuż przed setną rocznicą rewolucji październikowej – miała miejsce konferencja „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu”. Gościem Konfrontacji Idei był europoseł Marek Jurek, organizator debaty. Polityk w Polskim Radiu 24 podkreślał, że „nie było warunków do przeprowadzenia takiego procesu”. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm Zdzisław Krasnodębski Marek Jurek PRL II wojna światowa

„Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu?”

Europoseł Marek Jurek zorganizował w Europarlamencie konferencję „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu?”, której celem było m.in. uczczenie ofiar komunizmu i bohaterów walki z tym ustrojem. Paneliści debatowali nad przyczynami braku rozliczeń z komunizmem. O konferencji Marka Jurka mówił w audycji W Gruncie Rzeczy Jarema Piekutowski z „Nowej Konfederacji” i filozof Paweł Rojek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marek Jurek Europarlament Unia Europejska komunizm