Polskie Radio
Section05

POLSKA

NASZ WYWIAD Cichanouska ujawnia sposób na Łukaszenkę. Dziękuje Polakom

Minęło pięć lat od protestów po sfałszowanych wyborach 2020 roku na Białorusi i masowych protestów, które ogarnęły cały kraj. - Przez te pięć lat zawsze doświadczaliśmy tak ogromnej solidarności od Polski - powiedziała prezydent Swiatłana Cichanouska portalowi PolskieRadio24.pl. Apelowała o wsparcie, solidarność, by Białoruś, jak kiedyś Polska, mogła odzyskać wolność. I ujawniła nam, co ma wpływ na dyktatora, jaki jest "sposób na Łukaszenkę", który nie zostawi go obojętnym. - Polska powinna mieć ten instrument w pamięci - mówi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Swiatłana Cichanouska relacje polsko-białoruskie NASZ WYWIAD

Marsz Białorusinów. Powiedzieli nam, czemu to ważne święto

9 sierpnia, w rocznicę sfałszowanych wyborów 2020 roku przez Warszawę przeszedł marsz białoruskiej diaspory. Dlaczego to ważny dzień? - Tego dnia nasz naród narodził się na nowo - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl jedna z uczestniczek, zamaskowana z przyczyn bezpieczeństwa. - Ja chciałem zobaczyć Swiatłanę Cichanouską i Siarhieja Cichanouskiego - powiedział inny młody Białorusin. Białorusini przyszli, choć reżim Łukaszenki kilka dni przedtem zastraszał rodziny białoruskiej diaspory i ogłosił, że zidentyfikował uczestników demonstracji z Dnia Woli, z 25 marca.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Swiatłana Cichanouska Raport Białoruś

POLSKIE RADIO 24 Trump zaprosił Nawrockiego do Białego Domu. W tle polityka transakcyjna USA

Wiadomo, na kiedy Donald Trump zaprosił na spotkanie do Białego Domu prezydenta Karola Nawrockiego. - Czy Trump będzie odbierał Nawrockiego jako partnera do zrobienia interesu? Prezydent USA uprawia bowiem politykę transakcyjną. Na to pytanie nie otrzymamy odpowiedzi 3 września - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartłomiej Machnik. Gościnią była również Magdalena Chrzczonowicz z OKO.press.
Zobacz więcej na temat:  polityka Karol Nawrocki Donald Trump USA

POLSKIE RADIO 24 Polska odpowiedź na "Zapad-2025". "Unikamy eskalacji, nie boimy się"

Polska aktywnie przygotowuje się do ćwiczeń "Żelazny Obrońca" ("Iron Defender"), które stanowią bezpośrednią odpowiedź na rosyjsko-białoruskie manewry "Zapad-2025". - To właściwa odpowiedź na działania strony rosyjsko-białoruskiej - zapewniał w Polskim Radiu 24 gen. Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie Rosja Białoruś

Nawrocki spotka się z Trumpem. "Powinien poruszyć temat ceł"

Prezydent Karol Nawrocki uda się do USA na początku września. - W Polskę mocno uderza polityka Trumpa ws. ceł. Nawrocki powinien poruszyć ten temat - mówił w radiowej Trójce Witold Tumanowicz z Konfederacji. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli też Karol Rabenda (minister w KPRP), Andrzej Halicki (KO), Krzysztof Kukucki (Lewica), Wojciech Skurkiewicz (PiS) i Ewa Szymanowska (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  Trójka polityka Sylwia Białek Karol Nawrocki prezydent USA Donald Trump