Polskie Radio
Section05
Piotr Gursztyn

"My jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi"

- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy Piotr Gursztyn historia Polski Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata

"Polska to najbardziej życzliwy Izraelowi kraj UE"

„Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami, nieważne, czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji; ważne, czy bronisz Polski” - napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło. Podkreśliła, że „Polska to nasz wspólny obowiązek”. O sporze z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, TVP.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Niemcy Piotr Gursztyn Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa historia Polski Benjamin Netanjahu

"Szkołę trzeba głęboko zreformować od środka”

W środę królowały przedmioty humanistyczne, w czwartek czas na matematykę, biologię, chemię, fizykę i geografię. Około 350 tysięcy gimnazjalistów przystąpi do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Trzydniowy maraton zakończy w piątek test z języka obcego. O polskim systemie edukacji rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Pałka (Rebelya.pl), Piotr Gursztyn (TVP) i Hubert Biskupski (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa Piotr Gursztyn gimnazjum

Współpraca SKW z FSB. "Były premier musi być o to zapytany"

Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, pojawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Potwierdził to jego rzecznik Preben Aamann. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 m.in. o tej sprawie rozmawiali Agnieszka Burzyńska z „Faktu” i Piotr Gursztyn z Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB prokuratura Rada Europejska Piotr Gursztyn Grzegorz Osiecki

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Piotr Gursztyn Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik

"Część Polaków mogła poczuć się oszukana"

4 czerwca to ważna data lat transformacji. W 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce, a trzy lata później – w 1992 roku – Sejm, na tle kryzysu lustracyjnego, odwołał rząd Jana Olszewskiego. O tych wydarzeniach w Polskim Radiu 24 mówili Piotr Gursztyn, dyrektor TVP Historia i Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski Piotr Gursztyn lustracja

Marsz KOD zmieni obraz polskiej polityki?

50 tys. ludzi – według danych stołecznego ratusza – przeszło 12 grudnia przez Warszawę w marszu "Obywatele dla demokracji” zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy przyszli bronić niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego i trójpodziału władzy. Co ta demonstracja oznacza dla polskiej polityki?
Zobacz więcej na temat:  Jan Ordyński manifestacje protest Trybunał Konstytucyjny Andrzej Jonas Grzegorz Rzeczkowski Piotr Gursztyn

Powstanie warszawskie 71 lat później

– Cały mit powstania warszawskiego został ufundowany politycznie. Używały go grupy negujące PRL, dlatego mówienie dziś o tym wydarzeniu wymaga pewnego wykluczenia – oceniał w Polskim Radiu 24 dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mit powstania jest antypeerelowski, ale nie opiera się na wykluczaniu kogokolwiek – komentował Piotr Gursztyn, publicysta. Goście „Debaty Poranka” rozmawiali o tym, jak powstanie warszawskie jest postrzegane przez społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Jacek Wasilewski PRL II wojna światowa historia Polski Piotr Gursztyn