Polskie Radio
Section05
Powstanie Styczniowe

"Temat Żydów walczących o Polskę wcześniej w ogóle nie istniał"

- Są zapomniani, ponieważ nie funkcjonują ani w polskiej świadomości, ani w polskiej literaturze historycznej. Dotychczas nie było żadnych publikacji na temat Żydów – uczestników walk o niepodległość Polski, czy to w czasie powstań narodowych w XIX wieku, czy też w Legionach Polskich, czy później w zmaganiach o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921 - mówił w Dwójce prof. Marek Gałęzowski.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Żydzi Powstanie Styczniowe Katyń Lwów Legiony Polskie II wojna światowa Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA

Wilno: szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy oddali hołd powstańcom styczniowym

Wspólny hołd szefów MSZ Polski, Litwy i Ukrainy dla powstańców styczniowych. Wieczorem na placu Łukiskim w Wilnie ministrowie Zbigniew Rau, Gabrielius Landsbergis i Dmytro Kułeba złożyli wieńce przed krzyżem upamiętniającym egzekucje powstańców. To właśnie na Łukiszkach carskie władze straciły między innymi przywódców zrywu - Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Litwa Wilno Zbigniew Rau

Wacław Holewiński: Szafarczyk to postać zadziwiająco piękna, ale wymazana z historii

- Postać Emanuela Szafarczyka występuje w niewielu opracowaniach. Nie za dużo o nim wiemy, choć dla pisarzy wystarczająco, by stworzyć literacki obraz tej postaci. A ja od lat planowałem tę powieść - mówił o swojej książce "Krew na rękach moich" Wacław Holewiński - prozaik, dramatopisarz, zastępca kierownika redakcji literackiej w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński Dwójka Powstanie Styczniowe

Wystawa "Powstanie styczniowe". Symbolika krzyża, serca i kotwicy

- W przedmiotach symbolizujących patriotyzm charakterystyczne są symbole krzyża, serca i kotwicy, czyli wiary, nadziei i miłości. Miały one symbolizować nie tyle cnoty teologiczne, co wiarę w zwycięstwo, nadzieję na niepodległość i miłość do ojczyzny - powiedział o wystawie "Powstanie styczniowe" jej współautor Paweł Bezak. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Aleksandar Cirlić i Kamil Kubik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wydarzenia wydarzenia kulturalne film polski Powstanie Styczniowe wystawa płyta patriotyzm Polskie Radio 24

Biżuteria patriotyczna na wystawie w stołecznej Galerii W-Z

Biżuteria patriotyczna, zwana także emblematyczną lub żałobną, to zjawisko znane zaledwie w kilku krajach (poza Polską - w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego). Niezwykłe ozdoby można obecnie oglądać na wystawie "Powstanie styczniowe. Wydarzenie, które ukształtowało kanon symboliki patriotycznej. Biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Powstanie Styczniowe patriotyzm

"O powstaniu styczniowym uczono nas w bardzo różny i dziwny sposób". Raszkowska w rocznicę zrywu

- Powstanie styczniowe jest wyjątkowym zdarzeniem w historii. Ważnym dla wielu poprzednich pokoleń. Dla żołnierzy Armii Krajowej, dla ludzi z II RP, ale przede wszystkim dla bohaterów Powstania Warszawskiego, powstańcy styczniowi to były wyjątkowe postacie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka Grażyna Raszkowska, opowiadając o powstawaniu filmu pt. "Sprawa Traugutta".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Powstanie Styczniowe Romuald Traugutt Armia Krajowa

Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Historyk: walczyła nie tylko szlachta

- Powstanie wybuchło nieco wcześniej niż planowano, przed wprowadzeniem do kraju zakupywanych w Belgii nowoczesnych karabinów, rewolwerów. Z tą nowoczesnością wcale nie było tak, że Rosjanie mieli broń nowocześniejszą. Mieli jej po prostu dużo, dużo więcej - o zapleczu militarnym powstańców styczniowych mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Panfil, historyk, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Powstanie Styczniowe HISTORIA Mateusz Drozda 160. rocznica powstania styczniowego

Prof. Jerzy Miziołek o powstaniu styczniowym w malarstwie

Taka była atmosfera w latach 60. XIX wieku - jakakolwiek rocznica śmierci Słowackiego czy Mickiewicza, nawet pogrzeb generałowej Sowińskiej - są za każdym razem rozpamiętywane, wywołują manifestacje na ulicach Warszawa, padają zabici, są aresztowani. Najlepszym wymiarem tego wszystkiego jest to, co potem stało się w malarstwie i ze strony uczestników powstania, i ze strony tych, którzy z nim bardzo się solidaryzowali - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA KULTURA malarstwo HISTORIA historia Polski Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego

Prof. Żurawski vel Grajewski: ciągłość tradycji walk o niepodległość była bardzo istotna

- W 1914 roku wciąż żyli powstańcy styczniowi, zostali mianowani na stopnie oficerskie, a także mieli pierwszeństwo honorowe przy wszystkich uroczystościach publicznych. Sam Józef Piłsudski był całkiem niezłym historykiem powstania styczniowego - powiedział prof. Radosław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także dr Adam Buława z UKSW oraz prof. Wiesław Wysocki, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Styczniowe historia Polski Ryszard Gromadzki HISTORIA Antoni Trzmiel