Polskie Radio
Section05

Rosja

Rosja po raz pierwszy podaje informacje o zabitych i rannych. Odbiegają znacznie od ukraińskich danych

Rosyjskie ministerstwo obrony po raz pierwszy podało dane o stratach poniesionych w wojnie z Ukrainą. Według Moskwy w starciach zginęło 498 rosyjskich żołnierzy, a 1597 zostało rannych. Inne dane przekazuje ukraińskie ministerstwo obrony. Według Kijowa ukraińska armia zlikwidowała w wojnie obronnej od 5700 do 6000 tysięcy rosyjskich żołnierzy. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Europa

Polska, wraz z innymi krajami UE, opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej, którego głównym udziałowcem jest Rosja

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej wraz z pozostałymi państwami członkowskimi UE będącymi udziałowcami MBWG - poinformował w czwartek PAP resort finansów. MBWG to międzynarodowa instytucja finansowa, w której głównym udziałowcem jest Rosja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki finanse sankcje sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Ukraina

Wierzejski: przed nami jeszcze kilka dni albo tygodni gorącej wojny, gdzie będą ginąć ludzie

- Putin zostanie zamordowany w najbliższym czasie, ponieważ struna będzie tak napięta, że wszyscy oligarchowie będą mieli go dosyć, włącznie z generałami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Aleksander Wierzejski (Telewizja Republika). Gościem audycji był również Michał Kujawski (portal wpunkt.pl). 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Europa serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Polskie Radio 24 Władimir Putin

"Zrównują moje ukochane miasto z ziemią”. Mer Mariupola: będziemy walczyć do ostatniego pocisku

- Wojska ukraińskie od siedmiu dni nieprzerwanie bronią Mariupola i potrzebują wsparcia – mówił na antenie ukraińskiej telewizji mer miasta Wadym Bojczenko. Zaznaczył, że obecnie ostrzał prowadzony jest z trzech kierunków, od wschodu, zachodu i północnego zachodu. - Ma miejsce wyniszczanie ukraińskiego narodu - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Ukraina

Andruszkiewicz: jako Polska zdajemy egzamin z człowieczeństwa

- Minęło parę dni, jeszcze nie minął tydzień i już mamy setki tysięcy osób u nas w gościnie i jako Polska pomagamy - i rząd, i społeczeństwo. Natomiast, moim zdaniem, nie jest to należycie doceniane - mówił w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz, odnosząc się do przyjmowania przez Polskę uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Adam Andruszkiewicz POLSKA społeczeństwo wojna 2022 serwis wschodni uchodźcy Ukraina

Ogromna skala polskiej pomocy dla Ukrainy. Wiceszef MSZ: jesteśmy państwem solidarnym

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podkreślił znaczenie pomocy płynącej z Polski i świata dla ogarniętej wojną Ukrainy. Na konferencji prasowej na granicy w Medyce, którą odwiedził wraz z dwojgiem komisarzy unijnych, wiceszef polskiej dyplomacji zwracał uwagę na skalę pomocy humanitarnej dla Ukraińców, z którą ruszyli Polacy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna 2022 serwis wschodni uchodźcy granica pomoc MSZ

Rosyjska dezinformacja ma skłócić Polaków i Ukraińców

W ostatnich dniach i godzinach pojawiło się w sieci bardzo dużo informacji i filmików mających osłabiać i dyskredytować wizerunek Polski i Ukrainy. Trzeba być bardzo ostrożnym i cały czas pamiętać, że w internecie trwa bezwzględna wojna informacyjna, a Rosja, przy pomocy armii trolli, propaguje fake newsy mające osłabić naszą jedność i chęć wspierania Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dezinformacja fake news Przemyśl wojna na Ukrainie Trójka Piotr Łodej

Hakerzy z Anonymous. Dr Łuczuk: każde ich działanie przyjmowane jest z optymizmem

- Hakerzy bardzo często lubią pracować dla poklasku i chwalić się swoimi dokonaniami. Jednak chwalą się nimi w środowisku hakerskim, a rzadko kiedy te informacje przedostają się na światło dzienne oraz rzadko są komentowane w tak szerokim stopniu, jak dziś to robimy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Piotr Łuczuk, politolog UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Europa serwis wschodni wojna 2022 Polskie Radio 24 cyberatak cybeprzestępczość

Anna Zalewska: UE i świat są pod wrażeniem, w jaki sposób Polska troszczy się o uchodźców

Przewodniczący Rady Europy Charles Michales mówił na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem, że przyjechał do Polski, by okazać wsparcie i solidarność instytucji unijnych z uciekającymi Ukraińcami oraz pomagającą im Polską. - Pomoc Ukrainie będzie bardzo długo potrzebna. UE i cały świat są pod wielkim wrażeniem, w jaki sposób nasz kraj troszczy się o uchodźców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Zalewska, eurodeputowana PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Jedynka Ukraina Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Anna Zalewska Mateusz Morawiecki

TYLKO U NAS Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co jest, a czego brakuje na granicy? Byliśmy na przejściu w Zosinie

Reporter portalu PolskieRadio24.pl był z kamerą na przejściu granicznym w Zosinie (woj. lubelskie). Dowiedzieliśmy się, jak wygląda pomoc tuż po przekroczeniu granicy, jakich produktów potrzebują przebywający na miejscu wolontariusze, czego lepiej nie dostarczać na granicę. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna 2022 serwis wschodni uchodźcy granica pomoc