Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Kijów wraca do życia. Przejezdne są trzy mosty, otwierają się kolejne sklepy

Stolica Ukrainy powoli zaczyna normalnie funkcjonować. Codziennie do Kijowa powraca coraz więcej mieszkańców. Otwierają się kolejne sklepy, urzędy, biblioteki. Od poniedziałku przejezdne są trzy mosty przez Dniepr - Darnycki, Północny i Południowy. Władze miasta apelują jednak, że Rosjanie mogą powrócić i stolicy musi być cały czas w pełnej gotowości.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Kijów Witalij Kliczko

"Propozycje KE są niewystarczające". Europosłowie PiS zaapelowali o dodatkowe środki dla uchodźców z Ukrainy

Europarlamentarzyści PiS oraz grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z inicjatywy europosła Bogdana Rzońcy wysłali list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Zaapelowali w nim o zmobilizowanie dodatkowych środków unijnych dla krajów Wspólnoty w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Komisja Europejska POLSKA fundusze unijne Ursula von der Leyen wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 pomoc fundusze europejskie uchodźcy

Dozbrajane Ukrainy. Dr Jacek Raubo: w tym zakresie powinniśmy więcej wymagać od Niemiec

- Niemcy są jednym z największych producentów uzbrojenia na świecie. W statystykach, które obserwujemy do lat widać, że to państwo potrafi produkować i eksportować broń. Wydaje się, że dziś w kwestii dozbrajania Ukrainy trochę więcej powinniśmy wymagać właśnie od Niemiec - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 broń

Dzieci zakładnikami i żywymi tarczami Rosjan? Są zmuszane do chodzenia do szkoły

Dzieci z miasta Wołnowacha w okupowanej części obwodu donieckiego na Ukrainie są zmuszane przez Rosjan do uczęszczania do szkoły; może to mieć na celu utrudnienie wyzwolenia miasta w przyszłości oraz wykorzystanie dzieci jako zakładników - przekazała na Telegramie ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni dzieci

Droga Krzyżowa w Koloseum pod przewodnictwem papieża. Rosjanie razem z Ukraińcami poniosą krzyż

Jak poinformował Watykan, rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek. Rozważania nawiązują do wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Włochy Watykan Rzym papież Franciszek papież droga krzyżowa Wielki Post Wielkanoc chrześcijaństwo wiara Kościół Kościół katolicki wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

"Nieprawdziwe informacje, ogólny chaos". Portal śledczy o rosyjskiej armii na Ukrainie

Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew poinformował, że w konsekwencji niepowodzeń rosyjskiej armii na Ukrainie, odsunięto nie tylko szefa struktury rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która odpowiadała za sprawy ukraińskie, ale też ok. 150 oficerów. W jego ocenie przyczyną tego posunięcia było dostatecznie władzom Rosji nieprawdziwych informacji na temat Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2022 Rosja Europa FSB

Urzędnicy KE byli inwigilowani przez służby? W tle wątek izraelski

Agencja Reuters, powołując się na źródła w instytucjach UE, poinformowała, że wysocy rangą urzędnicy Komisji Europejskiej byli inwigilowani przy użyciu izraelskich programów szpiegowskich. Proceder ten miał trwać od listopada 2021 r. Na razie nie zdołano ustalić, kto i w jakim celu użył izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Komisja Europejska szpieg cyberprzestępczość

Rosyjscy żołnierze, postsowiecki arsenał amunicji i ostrzeżenia Zełenskiego. Zachód ma problem z Nadniestrzem

Nie można wykluczyć, że Rosja planuje przeprowadzenie zbrojnej prowokacji w separatystycznym Naddniestrzu na terytorium Mołdawii. Moskwa mogłaby wówczas oskarżyć Kijów o dokonanie agresji przeciwko sąsiedniemu państwu, Mołdawii - ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe naddniestrze Mołdawia Kijów

"Do szukania pokoju Rosję można jedynie zmusić". Zełenski do parlamentu Korei Płd.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja zagraża nie tylko Ukrainie, lecz także całej Europie. Przemawiając zdalnie do parlamentu Korei Południowej, ukraiński polityk zaznaczył, że Rosja nie zatrzyma się, dopóki nie zostanie do tego zmuszona.
Zobacz więcej na temat:  Azja Korea Południowa Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Mariupol