Polskie Radio
Section05
Suwalszczyzna

Żołnierze WOT odnaleźli i udzielili pomocy grupie migrantów. Jest wśród nich czworo dzieci

W niedzielę wieczorem patrol żołnierzy WOT na Suwalszczyźnie zlokalizował i udzielił pomocy grupie migrantów pochodzenia syryjskiego oraz tadżyckiego. Wśród tych osób była czwórka dzieci. Żołnierze udzielili pomocy medycznej, nakarmili, a następnie przekazali migrantów Straży Granicznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Suwalszczyzna wojsko podlaskie służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej pomoc

Dariusz Karłowicz o Suwalszczyźnie: nie będzie tu tłumów [ZOBACZ WIDEO]

- Moim zdaniem to najpiękniejsze miejsce w Polsce. To, co tam zrobił lodowiec w tych niepamiętnych czasach jest brawurą zupełnie nieprawdopodobną. Widoki co 500 metrów składają się w zupełnie nowe kompozycje, coś olśniewającego - w audycji "Mazurek na wynos" filozof, publicysta, pisarz i działacz społeczny Dariusz Karłowicz zapraszał do północno-wschodniej części Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Karłowicz Dwójka Suwalszczyzna Robert Mazurek parki narodowe

"Niech opowiada o losie Polski i Polaków w XX wieku". Piotr Gliński o Domu Turka

- Dom Turka to miejsce, które mamy obowiązek zachować, aby opowiadało o losie Polski i Polaków w XX wieku - powiedział w piątek w Augustowie (Podlaskie) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W zabytkowym budynku ma powstać Muzeum Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska pamięć muzeum Piotr Gliński Suwalszczyzna Augustów POLSKA społeczeństwo

Dwoje śpiewaków z Suwalszczyzny

Dziewięćdziesięciosiedmioletnia Anna Andruszkiewicz jest laureatką Złotej Baszty oraz Baszty Honorowej Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu AD 2020, rok wcześniej odebrała nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Krystian Barszczewski to młody śpiewak, wnuk znamienitej śpiewaczki Teresy Barszczewskiej. Gdy w 2017 r. zdobył trzecią nagrodę w kategorii solistów na kazimierskim festiwalu, miał zaledwie 20 lat. Jak muzykę tradycyjną postrzegają osoby, które dzieli niemal trzypokoleniowa przepaść?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma Suwalszczyzna śpiew

"Towarzystwo Niepokornych". 75. rocznica Obławy Augustowskiej

- Wszyscy w Europie cieszyli się wolnością, my także. Niestety decyzją Stalina opracowany został plan agresji na Puszczę Augustowską, by wyłowić wszystkich żołnierzy AK. 12 lipca 1945 r. armia frontu białoruskiego wkroczyła na tereny sokólskie, augustowskie i suwalskie - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa obława augustowska Suwalszczyzna NKWD ludobójstwo

75. rocznica Obławy Augustowskiej. "Sowieci uwięzili i torturowali ok. 7 tys. Polaków"

W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej. Obchody są organizowane w 75. rocznicę największej - po II wojnie światowej - akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej na żołnierzach podziemia niepodległościowego przez sowietów, w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły zamordowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Suwalszczyzna podlaskie obława augustowska rocznica HISTORIA historia PRL zbrodnie sowieckie komunizm

"Tylko w rosyjskich archiwach leży prawda". Historyk o przebiegu Obławy Augustowskiej

W niedzielę w Gibach na Suwalszczyźnie zostanie upamiętniona 75. rocznica Obławy Augustowskiej, zwanej "małym Katyniem". Jest ona uznawana za największą niewyjaśnioną zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. O tym wydarzeniu mówił historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Krzysztof Grzybowski obława augustowska Suwalszczyzna historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki