Polskie Radio
Section05
Weronika Puszkar

Hiperkonsumpcja czyli Dzień Dziecka przez cały rok

Pieniądze jakimi dysponują młodzi konsumenci rosną w szybkim tempie. Według badań "Kids’ Power", dzieci w wieku 7-10 lat dysponują średnio 18 złotymi tygodniowo. W grupie wiekowej 11-16 lat tygodniówka wynosi średnio 28 złotych. Czy dzisiaj dzieci zaczynają rządzić portfelami swoich rodziców? Z czym przede wszystkim związane jest to zjawisko?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Kornet Weronika Puszkar dzieci dzieciństwo zakupy psychologia rodzina reklama STYL ŻYCIA

Współczesny terroryzm. Jak się przed nim chronić?

Od wielu lat powtarzające się ataki terrorystyczne wzbudzają niepokój na świecie. Kolejne zamachy wywołują narastające uczucie zagrożenia. W Manchesterze 22 maja 2017 roku ich celem stali się młodzi ludzie, bawiący się na koncercie gwiazdy pop. Jak zachowywać się w trakcie ataku oraz dlaczego Europa jest tak częstym celem działań terrorystów?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka terroryzm zamach młodzież Katarzyna Kornet Europa bezpieczeństwo Państwo Islamskie Weronika Puszkar ŚWIAT

Współczesne niewolnictwo. Jak mu przeciwdziałać?

- Zjawisko niewolnictwa i handlu ludźmi się nasila, bo wszyscy czerpiemy z tego zyski. Wszyscy chcemy kupować towary taniej, a najtańsze są te, w przypadku których siła robocza nic nie kosztuje - przekonywała w "Czacie Czwórki" Irena Dawid-Olczyk z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada". A jaka jest definicja handlu ludźmi?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka społeczeństwo Weronika Puszkar Piotr Firan handel ludźmi problemy społeczne ŚWIAT

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja Piotr Firan Weronika Puszkar szkolnictwo wyższe POLSKA Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński

Parkowanie w miastach. Czy opłaty powinny wzrosnąć?

Według danych Polskiego Alarmu Smogowego transport samochodowy odpowiada za 60 procent zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i 30 procent w Krakowie. Czy proponowane przez Ministerstwo Rozwoju wyodrębnienie specjalnych stref płatnego parkowania zredukuje ruch samochodów w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka samochody parkowanie samochód miasto Warszawa Piotr Firan Weronika Puszkar POLSKA