Polskie Radio
Section05

Wiadomości z kraju

"Bestialskie tortury urągające człowieczeństwu". Romanowski o sprawie Polaka z Plymouth

Za decyzjami takimi jak ta o odłączeniu Polaka od aparatury stoją lata presji ideologicznej zwolenników eutanazji. Ta presja doprowadziła do zjawiska, które nazwałbym degeneracją idei praw człowieka - powiedział w "Naszym Dzienniku" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Anglia Wielka Brytania Plymouth szpital medycyna Ministerstwo Sprawiedliwości

"Będziemy doceniać politykę prorodzinną". Minister rodziny o konkursie "Samorząd Pro Familia"

- W ramach konkursu "Samorząd Pro Familia" będziemy doceniać realizację polityki prorodzinnej prowadzoną przez władze lokalne - powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Dodała, że w konkursie promowane będą zarówno działania stałe jak i nowatorskie inicjatywy podejmowane przez samorządy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej rodzina społeczeństwo samorząd pomoc społeczna Marlena Maląg

Naukowcy obalają fake newsy nt. szczepień przeciw COVID-19. Polonijny panel profesorów

Szczepionka jest jedyną skuteczną metodą zakończenia pandemii koronawirusa - uważają uczestnicy polonijnego panelu profesorów. Na temat szczepionki przeciw COVID-19 rozmawiali online polscy eksperci z różnych stron świata. W nagraniu przesłanym uczestnikom prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o szczepieniach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia COVID-19 szczepionka lekarz

"Musi jasno określić swoją tożsamość". Politolog o ruchu Polska 2050

- Jeśli popatrzeć na strukturę elektoratu w Polsce, który już jest aktywny i tego, który może być zmobilizowany, to w pewnym przybliżeniu rzecz ujmując, o ten sam elektorat rywalizuje Platforma Obywatelska i Polska 2050 - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Mateusz Drozda opozycja POLSKA polityka Platforma Obywatelska Szymon Hołownia

Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Historyk: walczyła nie tylko szlachta

- Powstanie wybuchło nieco wcześniej niż planowano, przed wprowadzeniem do kraju zakupywanych w Belgii nowoczesnych karabinów, rewolwerów. Z tą nowoczesnością wcale nie było tak, że Rosjanie mieli broń nowocześniejszą. Mieli jej po prostu dużo, dużo więcej - o zapleczu militarnym powstańców styczniowych mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Panfil, historyk, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Powstanie Styczniowe HISTORIA Mateusz Drozda 160. rocznica powstania styczniowego

Prezydent: gdyby u władzy byli brutalni gospodarczo liberałowie, to byłoby po nas

- Rozumiem zniecierpliwienie i niejednokrotnie rozpacz ludzi patrzących, jak dorobek ich życia niszczeje, jednak przepisy są takie, jakie są i niestety powinny być egzekwowane - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", nawiązując do obowiązujących obostrzeń epidemicznych. - Przypomnijmy sobie: rok 2008 i w zasadzie żadnej pomocy ze strony państwa. Gdyby u władzy byli brutalni gospodarczo liberałowie, to byłoby po nas - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19

Dr Szarowska: szczepionki na COVID-19 są bezpieczne i mają wysoką skuteczność

- Szczepionki są szansą na normalność. Szczególnie, że mają bardzo wysoką skuteczność. Ta szczepionka osiąga skuteczność powyżej 95 proc. Im dłużej ją mamy, im dłużej ją badamy, tym widzimy, że ta skuteczność jest jeszcze dużo wyższa. To naprawdę bezpieczna szczepionka. Owszem, są reakcje związane z jej podaniem, ale nie są one nie do zniesienia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Agnieszka Szarowska, ze szpitala MSWiA w Warszawie.     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia szczepionka MSWiA

PORADNIK Ruszyły szczepienia seniorów 70+. Przypominamy, jak można się zarejestrować

Od poniedziałku ruszyły szczepienia na COVID-19 dla seniorów powyżej 70. roku życia. Polskie władze apelują, by skorzystać z rejestracji za pomocą kanałów zdalnych, niż osobiście. - Dzisiaj to jest wyłącznie narażanie się, czy to na złe warunki atmosferyczne, czy też na kontakt w takim miejscu z osobami chorymi, a w konsekwencji zarażenie się COVID-19 - mówił na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia COVID-19 szczepionka Koronawirus w Polsce senior

ALERT POGODOWY Przed nami mocny atak zimy, spadnie nawet 35 cm śniegu. Alerty niemal dla całej Polski

Niedzielne popołudnie i wieczór zapowiadają się bardzo zimowo. Dla większości terytorium Polski obowiązują pogodowe alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia przed opadami śniegu - miejscami spadnie nawet 35 cm śniegu - i oblodzeniami, zaś w południowych rejonach kraju wydano także ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody IMGW alert pogodowy

Wyszkowski: Mazowiecki nie był antykomunistą, był człowiekiem tamtej strony

- Tadeusz Mazowiecki ściśle współpracował z Wojciechem Jaruzelskim. Z resztą z woli Jaruzelskiego został premierem, z woli Jaruzelskiego i Kiszczaka. Był z pewnością człowiekiem drugiej strony, to znaczy absolutnie nie był antykomunistą, był człowiekiem związanym z budową systemu sowietyzacji Polski - mówił w Polskim Radiu 24 działacz antykomunistyczny Krzysztof Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Krzysztof Wyszkowski POLSKA polityka historia PRL Tadeusz Mazowiecki Wojciech Jaruzelski PRL

Proces ws. książki "Dalej jest noc". Maciej Świrski: liczymy na pomyślny wyrok

- Spodziewam się wyroku po myśli powódki, po naszej myśli. Jednak jaki będzie ostatecznie wynik to się okaże. W polskich sądach nic nie wiadomo. (...) Wykazaliśmy, że Barbara Engelking pominęła wartościowe źródła - powiedział w Polskim Radiu 24 założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia, Maciej Świrski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Tadeusz Płużański Reduta Dobrego Imienia historia Polski Żydzi II wojna światowa