Polskie Radio
Section05
Ziemia

Ludzie i świat za 20 lat. Wystawa CNK "Przyszłość jest dziś"

Czy możemy zaufać autonomicznemu samochodowi? Czy maszyna jest zdolna do stworzenia dzieła sztuki? Jaki postęp medycyna może zrobić w ciągu najbliższych 20 lat? W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można oglądać wystawę "Przyszłość jest dziś". Pomaga ona poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata i odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące przyszłości. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka internet online Marta Piasecka nowe technologie Centrum Nauki Kopernik Warszawa wystawa mózg sztuczna inteligencja Ziemia NAUKA biologia medycyna samochody

Posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży. Wśród pomysłów budowa Muzeum Naturalnego

- Jednym z bardzo ciekawych pomysłów, które zaproponowaliśmy jest budowa Muzeum Naturalnego. Chcielibyśmy jeszcze bardziej szczegółowo porozmawiać na ten temat - powiedział Łukasz Rzepecki, przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja klimat Paweł Sałek Ziemia ekologia Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Edukacji i Nauki

Science fiction, które staje się rzeczywistością

Żyjemy na Ziemi, ale już 100 kilometrów ponad naszymi głowami zaczyna się domena kosmiczna. Domena ta – w pewnym sensie podobna do domeny morskiej, lądowej, powietrznej, cybernetycznej – cechuje się jednak innymi właściwościami ruchu, innymi właściwościami fizycznymi. I tam ludzie już działają, zarabiają pieniądze oraz... prowadzą wojny. Jak ta kosmiczna domena wpływa na układ sił w świecie?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos satelita księżyc polityka Ziemia Trójka Witold Lazar

Prof. Piotr Tryjanowski o raporcie na temat zmian klimatu

W 2007 roku połowę Pokojowej Nagrody Nobla otrzymał Al Gore, a drugą Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu - IPCC - za sporządzenie raportu, w którym przedstawione zostały m.in. konsekwencje i wpływ zmian klimatu na układy biologiczne, a także ich reakcje na to, co z klimatem się dzieje. Jednym z członków zespołu przygotowującego ten raport był prof. Piotr Tryjanowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski klimat Ziemia

Pomiary laserowe udoskonalone dzięki naukowcom z Wrocławia

Nowy sposób laserowego mierzenia odległości, dzięki któremu dokładniejsze będą obserwacje topniejących lodowców oraz zmian poziomu wód oceanicznych, proponują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na czym ta metoda polega i czemu służą pomiary laserowe? W "Trójce do Trzeciej" wyjaśnił to prof. Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej NAUKA technologie Wrocław Ziemia księżyc satelita kosmos

"Myślę, więc nie śmiecę" - dbaj o czystość środowiska i dołącz do akcji

17 września, startuje 28. finał Akcji Sprzątanie świata-Polska. Można do niej czynnie dołączyć, jednak najważniejsza jest świadomość na co dzień. - W Akcji Sprzątania świata nie chodzi głównie o sprzątanie. Chodzi o to, żeby zamanifestować, że nie wolno śmiecić w naturze - mówi w Czwórce Beata Butwicka Prezes Zarządu Fundacja Nasza Ziemia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia Ziemia Kamil Jasieński

"Należy zmniejszać poziom emisji gazów cieplarnianych"

Cypr, Kuba, Turcja, Kanada, Irlandia Północna, a także Antarktyda odnotowały najwyższe temperatury w ciągu ostatnich dwóch lat, a nowe badania sugerują, że takich ekstremalnych zjawisk będzie coraz więcej. Grecja, Turcja, włoska Sardynia czy zachodnie stany USA zmagały się lub zmagają z ogromnymi pożarami, a mieszkańcy Belgii czy Holandii padli niedawno ofiarą niszczycielskich powodzi. 
Zobacz więcej na temat:  klimat geologia Ziemia Europa emisja gazów Magdalena Skajewska ŚWIAT