Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Zakończyły się 44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

W Zakopanem zakończyły się 44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, które były poświęcone Pokoleniu Stalowowolskiemu w 70. rocznicę urodzin jego kompozytorów. O festiwalowych wydarzeniach mówili wykonawcy i obserwatorzy: akordeonista Maciej Frąckiewicz, pianista Michał Szymanowski, muzykolog Karol Bula oraz kompozytorzy Grażyna Krzanowska, Aleksander Lasoń i Sławomir Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Karol Szymanowski MUZYKA muzyka klasyczna

Olimpijczycy w Powstaniu Warszawskim

Tak się złożyło, że w tym roku 1 sierpnia i 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegła się z trwającą w Tokio Olimpiadą. A wśród walczących w powstaniu byli również sportowcy i polscy olimpijczycy. Niestety, arenę i sportową walkę o medale byli zmuszeni zamienić na walkę zupełnie innego rodzaju, w której stawką były śmierć lub życie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Powstanie Warszawskie HISTORIA historia Polski SPORT Krzysztof Łoniewski Trójka

Henryk Wojnarowski: moja przygoda chóralna trwała 70 lat

- Ojciec był organistą, w domu był fortepian, jako mało dziecko interesowałem się tym dużym instrumentem. Ojciec prowadził też chór parafialny, moją uwagę zwracało to, że każda grupa głosowa śpiewała inną melodię, a razem to się ładnie zgadzało - tak o początkach swego zainteresowania muzyką mówił na antenie Dwójki Henryk Wojnarowski, znakomity dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Andrzej Sułek Dwójka muzyka klasyczna chór

1 sierpnia. Pamiętajmy o Powstaniu Warszawskim i powstańcach

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego na dzień 1 sierpnia czeka cały rok, jednak nie bezczynnie. Prężnie i bardzo kreatywnie działa, pielęgnując pamięć o bohaterach. Jej misją jest działanie na rzecz całego środowiska powstańców warszawskich – opieka nad miejscami pamięci oraz bieżąca pomoc powstańcom.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Powstanie Warszawskie społeczeństwo historia Polski

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci Zamość poprawna polszczyzna język polski Piotr Duda KULTURA literatura KSIĄŻKA

"Warszawskie dzieci '44". Jak żyli najmłodsi powstańcy?

Wojna widziana oczami dziecka jest zupełnie inna od tej "dorosłej", a po latach powstańcy wspominają to, co kojarzy się z emocjami. - Wyjącego psa zamkniętego w płonącym domu albo smak zupy z zielonego groszku, bo wówczas panował głód - mówiła Agnieszka Cubała, która w swojej książce postanowiła przyjrzeć się najmłodszym uczestnikom powstania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski Agata Nowotnik Powstanie Warszawskie literatura literatura polska

Jerzy Hoffman: Narew wywarła na mnie ogromne wrażenie [ZOBACZ RELACJĘ]

- Narew została uwieczniona przez kamerę Jerzego Wójcika w filmie "Potop". Człowiek bezlitośnie obchodzi się z przyrodą i nie za wiele mamy pejzażu czystego, w którym nie ma rzeczy współczesnych. A nad Narwią można zamknąć oczy i znaleźć się w przeszłości. Jeżeli ktoś nie zna tego szlaku albo chce znaleźć się poza zurbanizowanym światem i nie tylko poczuć ten zapach, ale niemal dotknąć przyrody, to jest właśnie takie miejsce - mówił w Dwójce reżyser Jerzy Hoffman.
Zobacz więcej na temat:  rzeka Dwójka Jerzy Hoffman kino podróże podróże po Polsce Jakub Kukla Beata Kwiatkowska Podlasie