Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Tomasz Beksiński - kim stał się dla słuchaczy?

Tomasz Beksiński - idealny przewodniki po świecie muzyki, charyzmatyczny Głos z którym można spędzać samotne noce, a może dziennikarz, który jak nikt inny potrafił zaczarować radiową opowieścią? Mija 25 lat od jego śmierci, a dla wielu fanów jego zarejestrowany przed laty głos jest nadal ważny. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" Anna Dudzińska zaprosiła na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską autorką książki "Beksińscy. Portret podwójny" i z Ireneuszem Białkiem, autorem reportażu radiowego "Romantycy muzyki rockowej".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska Tomasz Beksiński Ireneusz Białek Magdalena Grzebałkowska

Agnieszka Franków-Żelazny: dyrektor jest po to, żeby służyć

W październiku tego roku władze województwa dolnośląskiego odwołały Tomasza Janczaka ze stanowiska dyrektora Opery Wrocławskiej. Od tego czasu instytucja pozostawała bez szefa. Ogłoszono konkurs, w którym wystartowało kilku kandydatów. Przed kilkoma dniami ogłoszono, że nowym dyrektorem została Agnieszka Franków- Żelazny. Nowa szefowa wrocławskiej sceny opowiedziała w Dwójce o swoich planach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Opera Wrocławska Agnieszka Franków-Żelazny Monika Zając dyrektor KULTURA

Na czym polega miejska odporność? Jak ją stworzyć i co może pomóc mieszkańcom?

Miasta przyszłości powinny być wygodne dla mieszkańców. Ośrodki powinny także dbać o społeczeństwo i być odporne na takie czynniki jak m.in. zmiany klimatu, skutki demografii, epidemie lub kryzysy bezpieczeństwa. W jaki sposób należy projektować i przekształcać miasta, aby były przyjazne ludziom i odporne? 
Zobacz więcej na temat:  klimat STYL ŻYCIA ekologia miasto przyszłości Paulina Górska Trójka

Renifery św. Mikołaja, owce w szopce. Zwierzęta, które kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem

Zwierzęta w naszej kulturze są obecne bardzo mocno. Dlaczego w szopkach oglądamy owce czy kozy, a na naszym stole pojawia się karp, podczas gdy w innych krajach (kulturach) kulinarnym przysmakiem świąt jest... indyk? Dlaczego Boże Narodzenie kojarzy się młodym ludziom głównie z reniferami? 
Zobacz więcej na temat:  święta Boże Narodzenie społeczeństwo Roman Czejarek zwierzęta zwierzęta domowe szopka renifer

Skarby rodu Radziwiłłów w Pałacu w Nieborowie

Wystawa "W Radziwiłłowskim stały domu..." prezentowana w Nieborowie zostanie niebawem wzbogacona o cenne eksponaty; niezwykle rzadką renesansową tarczę, XVI-wieczny gobelin, oraz obraz przedstawiający sypialnię książąt Czartoryskich z Hotelu Lambert w Paryżu. Gośćmi Mai Kluczyńskiej byli Monika Antczak - kuratorka Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Maciej Radziwiłł z Fundacji Trzy Trąby.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Narodowe w Warszawie Radziwiłłowie Maja Kluczyńska

"Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Reżyser premierowego słuchowiska: myśleliśmy emocjami

- Jest to nasz kolejny etap pracy nad powieścią "Zsunęła się z krzesła. Ciennik" Krzysztofa Bieleckiego. Najpierw było czytanie w Państwowym Instytucie Wydawniczym, rodzaj słuchowiska na żywo. Kolejnym etapem jest nagranie całości w studio - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser słuchowiska "Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Jego premiera już 26 grudnia!
Zobacz więcej na temat:  Michał Zdunik Jan Kanty Zienko Wiktoria Gorodeckaja Oskar Hamerski Teatr Polskiego Radia KULTURA TEATR

Domy przyszłości. Czy będą mogły mieć bryły dowolnych kształtów?

Jakie będą domy przyszłości? Wcale nie będą musiały kształtem przypominać prostopadłościanów. Już wkrótce budownictwo przeżyje niemałą rewolucję. Druk 3D daje możliwości budowania brył o kształtach, jakie tylko sobie wymarzymy i zaprojektujemy. Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek architektura DRUK 3D Sieć Badawcza Łukasiewicz

Zbieracze, kolekcjonerzy, bibliofile - wycieczka po prywatnych księgozbiorach

Niegdyś kompletowane przez pokolenia świadczyły o statusie i zamożności rodzin. Jak księgozbiory mają się dziś? - Zapraszamy na fascynującą wyprawę po imponujących księgozbiorach. Naszą przewodniczką była Mirosława Łomnicka, autorka książki "Domowe biblioteki. Reportaże o prywatnych księgozbiorach".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek książki kolekcja biblioteka Dwójka KULTURA

Narodziny Jezusa, Caravaggio i pewna feralna noc w 1969 roku

W "wigilijnym" odcinku "Trzeciej Strony Obrazu" Jarosław Jarry Jaworski zabiera nas na Sycylię, by pokazać jedno z najpiękniejszych dzieł przedstawiających narodziny Jezusa. To "Narodzenie Pańskie ze św. Franciszkiem z Asyżu i świętym Wawrzyńcem", namalowane w 1609 roku i przez wieki zdobiące ołtarz w Oratorium Świętego Wawrzyńca w sycylijskim Palermo.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Caravaggio