Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wszystkich Świętych 2024. Na drogach będzie tłoczno. Jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz?

W okresie Wszystkich Świętych na drogach będzie naprawdę tłoczno. Kierowcy muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby bezpiecznie dojechać na cmentarze lub do domów. Jak prawidłowo ustawić światła? Ile wynosi bezpieczna odległość między samochodami? Kto nie powinien wsiadać za kierownicę?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kierowca kierowcy Patryk Bedliński samochody Sławomir Moszczyński Marcin Ślęzak Piotr Kaźmierczak Tomasz Targosiński bezpieczeństwo na drodze Instytut Transportu Samochodowego Piotr Leńczowski

Cmentarze dla zwierząt istnieją w Polsce już od ponad 30 lat

Zwierzęta domowe żyją krócej od ludzi. Każdy, kto jest właścicielem takich zwierząt, spotkał się z problemem, co zrobić z ciałem zwierzaka po jego śmierci. Jednym z rozwiązań jest... kremacja, innym - pochówek na cmentarzu dla zwierząt. Te cmentarze cieszą się popularnością, gdyż pochowanie zwierzęcia na własną rękę, na przykład w przydomowym ogródku, jest w Polsce zabronione. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka PSY cmentarz Robert Grzędowski Jacek Frentzel pies koty zwierzęta domowe

Mikroplastik jest wszędzie. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Mikroplastik zanieczyszcza środowisko, znajduje się w glebie, powietrzu, wodzie pitnej - zarówno w kranie, jak i w butelkach, a nawet zwykłej herbacie czy kosmetykach.  Skoro nie jesteśmy w stanie się przed nim uchronić - to jak przynajmniej możemy zmniejszyć jego ilość, która trafia do naszego organizmu? Gdzie go jest najwięcej? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek choroba społeczeństwo medycyna mikroplastik nanoplastik zdrowie infografika

"Spacer po Warszawie", "Drugi pokój". Zbigniew Herbert i Polskie Radio

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika - przypadła na wtorek 29 października i stała się okazją do licznych wspomnień. Choćby o tym, że właśnie autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert poezja Magda Mikołajczuk literatura Polskie Radio

Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i śmierci? Sprawdź, czego lepiej nie mówić

Dlaczego, kiedy umiera ktoś bliski, nie powinniśmy mówić do dziecka, że "babcia odeszła", "dziadek jest już w lepszym świecie" albo "Bóg tak chciał"? - Nie używajmy żadnych metafor. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym odbierają świat dosłownie - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Bianca Beata Kotoro, psychoterapeutka i psycholog. Jak zatem rozmawiać z najmłodszymi o chorobie i śmierci?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek choroba śmierć dziecko Bianca Beata Kotoro

Najlepszy w Europie. Park Akcji "Burza" z prestiżową nagrodą

Park Akcji "Burza" powstał w miejscu, gdzie kiedyś składowano gruz ze stołecznych budynków. Dziś wciąż można go tam znaleźć, jednak został wkomponowany w większy obiekt. Wyjątkowe podejście do tworzenia parku, połączone z nauką o historii Warszawy, zostało docenione również w Europie. Przestrzeń otrzymała nagrodę European Prize for Urban Public Space, czyli jedno z najważniejszych architektonicznych wyróżnień na naszym kontynencie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska architektura Park Akcji Burza Warszawa

Twórczość Ignacego Jana Paderewskiego. Dlaczego wcześniej był niedoceniany?

Ignacy Jan Paderewski swoją sławę i znajomości, które zdobył podczas kariery pianisty, wykorzystał w budowaniu polskiej niepodległości. Jednak przez swoją aktywność polityczną po wojnie był marginalizowany jako kompozytor. To od pewnego czasu zaczęło się zmieniać - ocenił w Dwójce Michał Szymanowski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ignacy Jan Paderewski Michał Szymanowski Paweł Siwek KULTURA

Jak odmłodzić polskie miasta? I po co?

Jak pokazują wyniki trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast, nasze ośrodki miejskie stoją przed poważnym problemem - ich mieszkańcy są coraz starsi. Jak władze lokalne radzą sobie z koniecznością dostosowania miast do tych zjawisk demograficznych? Czy mają pomysł na przyciągnięcie młodych mieszkańców? O tym rozmawialiśmy we wtorkowej audycji "Bez tabu".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka miasto przyszłości demografia społeczeństwo Jakub Jamrozek

Dawne malarstwo. Jakie są tajemnice powstawania dzieł?

- Pracownie malarskie starych mistrzów zawsze miały swoje tajemnice, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to np. technik tworzenia barwników, podkładu obrazów i robienia podmalówek   - powiedziała w Polskim Radiu 24 Grażyna Bastek, historyczka sztuki z UW. od lat związana z Muzeum Narodowym w Warszawie autorka książki "Ilustrownik" w audycji "Między sztukami". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Sanocka SZTUKA malarstwo konserwacja