Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Ruszył Orlen Wyścig Narodów. Trasa rozpoczęła się na Węgrzech

Najbardziej utalentowani zawodnicy z całego świata mają do pokonania pięć odcinków, a trasa przebiega przez Węgry, Słowację i Polskę. Dziś (24 maja) punktualnie o godz. 11.10 wystartował Orlen Wyścig Narodów. Program 1 Polskiego Radia, jako patron medialny, na bieżąco relacjonuje zmagania kolarzy, rywalizacja potrwa do 28 maja.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Orlen Wyścig Narodów Orlen Wyścig Narodów 2023

26. Piknik Naukowy. "Rozwój sztucznej inteligencji zależy od ludzi"

- Pretekstem do organizacji tegorocznego pikniku są naukowe rewolucje. To od ludzi zależy rozwój sztucznej inteligencji. Potrzebujemy legislacji, głosu etyków i filozofów, poszukiwania sposobu rozwiązywania różnych dylematów. Konieczny jest jakiś zbiorowy namysł nad technologią, nowe wynalazki zawsze rodzą pewne obawy - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń, zapraszając na 26. Piknik Naukowy.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2023 Dwójka Paweł Siwek

"Dwa teatry" Szaniawskiego. "To sztuka o konwencjach teatralnych XX wieku"

- To był czas pytań, które brzmią do dzisiaj, łącznie z tym najważniejszym: jak pisać teksty literackie po Auschwitz i katastrofie II wojny światowej. Jerzy Szaniawski próbował na te pytania odpowiedzieć. "Dwa teatry" mówiły coś ważnego o teatrze przedwojennym i tym, który kiełkował tuż po wojnie - mówił w Dwójce teatrolog dr Jarosław Cymerman.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Szaniawski literatura Małgorzata Szymankiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Dwójka TEATR Jarosław Cymerman

Instytut Polonika uczy młodzież historii Polski dzięki kultowej grze Minecraft

Minecraft to jedna z najsłynniejszych gier komputerowych, od blisko 15 lat przyciągająca graczy z całego świata. Jej konstrukcja pozwala na wykorzystanie także m.in. w celach edukacyjnych. I tak właśnie robi Instytut Polonika, proponując graczom zgłębianie historii w środowisku gry i atrakcyjnie opowiadając o architekturze sprzed wieków i jej polskich twórcach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA NAUKA gry komputerowe historia Polski Tomasz Miara

Maria Szymanowska - niezwykła pianistka europejskiej klasy i niezależna kobieta

- Maria Szymanowska porywała publiczność liryzmem swej gry. Na ówczesnych instrumentach grało się szybko i głośno, dobrze wypadały akordy. Natomiast "zaśpiewanie" na takim fortepianie było bardzo trudne, a ona to potrafiła - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, autorka książki o Marii Szymanowskiej, jednej z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szymanowska Dwójka fortepian Jakub Kukla

Polskie akcenty w Cannes. Jest skromnie, ale nie bez szans na sukces

W tym roku polska reprezentacja na Festiwalu Filmowym w Cannes jest dość skromna, mimo to w programie znajdziemy kilka rodzimych akcentów. Szansę na Złotą Palmę ma m.in. dramat Jonathana Glazera "Strefa interesów", w którego produkcji duży udział mieli polscy twórcy. Pytanie, jakich filmów oczekuje tegoroczne jury, któremu przewodzi szwedzki reżyser Ruben Östlund.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Cannes festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński Trójka Złota Palma Łukasz Żal