Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Twórcy filmu "Moody": główny bohater nas zamagnetyzował

- Proces poszukiwania tematu na film był bardziej podświadomy. Jesteśmy podróżnikami, wyspa, a w zasadzie nasz tytułowy bohater jakby sam nas zawołał i zamagnetyzował. Pojawił się na naszej drodze, gdy podróżowaliśmy i robiliśmy research - mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Karwan, która wspólnie z Tomaszem Ratterem jest autorką filmu dokumentalnego "Moody".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek FILM Indonezja dokument Dwójka kino Oscary

Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?

Lata 80. rozpoczęły się Karnawałem "Solidarności", potem był dramatyczny grudzień 1981 roku, kiedy generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Pozostałe lata dekady to głęboki kryzys gospodarczy i polityczny. Bezbarwne ulice, a na nich ludzie w szarych bezwymiarowych ubraniach i w topornych zimowych butach na tęgie mrozy lat 80. – Ubiór jest pierwszym sygnałem naszej niezgody na coś – mówi jedna z bohaterek reportażu, odnosząc się do wystawy "Moda stanu wojennego", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca moda STYL ŻYCIA Magda Skawińska stan wojenny PRL

Prof. Teresa Walas: twórczość Szymborskiej jest rodzajem deklinacji miłości

- Miłość nie jest podstawowym tematem wierszy Wisławy Szymborskiej. Jej twórczość jest rodzajem deklinacji miłości, pokazuje rozmaite przypadki, które wiążą się z miłością - mówiła w Dwójce prof. Teresa Walas, historyczka literatury i przyjaciółka noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Dorota Gacek Dwójka Rok Wisławy Szymborskiej KULTURA Kornel Filipowicz miłość poezja

Co nowego znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego?

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa zbiory Tomasz Miara Trójka

Marlena Gabryszewska wiceprezydentem Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych (CICAE)!

Podczas trwającego właśnie 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes swoje doroczne walne zgromadzenie miała Międzynarodowa Konfederacja Kin Artystycznych (CICAE). Polskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych należy do niej zaledwie od miesiąca, ale jego prezes, Marlena Gabryszewska, została wiceprezydentem CICAE!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kino Ryszard Jaźwiński Cannes Trójka

"Hemar live" - koncert z piosenkami Mariana Hemara wkrótce w Jedynce

"Nie będzie to typowy koncert, to właściwie spektakl z bardzo czynnym udziałem Orkiestry Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy, ale orkiestra raczej będzie towarzyszyła artystom, którzy nie tylko będą śpiewać, ale też będą opowiadać" - tak na kolejny koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze" zaprasza Bogna Kowalska, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska koncert koncerty w Polskim Radiu Marian Hemar polska piosenka Agencja Muzyczna

Poruszać serca lekkimi dźwiękami. Magda Bereda prezentuje singiel "Wiosna"

W artystycznym życiu Magdy Beredy obecnie dużo się dzieje. Artystka niedawno opublikowała singiel "Wiosna"; jednocześnie wokalistka przygotowuje się do występu podczas festiwalu w Opolu oraz pracuje nad kolejnym albumem. - To są bardzo lekkie dźwięki. Staram się, żeby ten przekaz docierał do wnętrza człowieka i poruszał serca. Chyba jestem starą duszą i chciałabym nastrajać wszystkich pozytywnie - przyznaje gość "Muzycznej Jedynki".
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska muzyka rozrywkowa Magda Bereda

Licencja na drona. Kiedy jest potrzebna i kto może ją zdobyć?

W ciągu ostatnich kilku dni w mediach pojawiły się informacje o dronach, które zaobserwowano na lotniskach zarówno w Polsce (warszawskie Okęcie i katowickie Pyrzowice), jak i w Wielkiej Brytanii (londyńskie Gatwick), co stanowiło poważne zagrożenie dla ruchu lotniczego. W jakich przypadkach należy mieć licencję na korzystanie z nich, w jaki sposób ją się zdobywa? Które z dronów i na jakim obszarze oraz wysokości mogą latać?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych drony lotnictwo samoloty