Polskie Radio
Section05

Andrzej Duda

"Ma dla nas kluczowe znaczenie". Prezydent o uczestnictwie w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego

- Jeżeli uważamy za naczelną zasadę "nic o nas bez nas", to uczestnictwo w takich spotkaniach, jak wtorkowe Trójkąta Weimarskiego w Berlinie i innych, dotyczących bezpieczeństwa w regionie, ma dla nas absolutnie pierwszoplanowe znaczenie - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  NATO bezpieczeństwo dyplomacja konflikty międzynarodowe Polityka zagraniczna Polski Niemcy POLSKA polityka

O Rosji w formacie Trójkąta Weimarskiego. Guzy: Polska jest aktywna w tańcu dyplomatycznym

- Na pewno prezydent Andrzej Duda będzie mógł zaprezentować polskie stanowisko w tej sprawie. Do pewnego stopnia jest to stanowisko całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej - Berlin i Paryż muszą się z nim liczyć - powiedział w Polskim Radiu Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. - Polska jest w tym tańcu dyplomatycznym bardzo aktywna, jest brana pod uwagę, zwłaszcza przez Waszyngton i Londyn - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Jarosław Guzy Trójkąt Weimarski Niemcy Francja serwis wschodni prezydent

Prof. Chwedoruk: Andrzej Duda postrzegany jest w Niemczech i Francji jako umiarkowany

- Obecność Andrzeja Dudy, jeśli chodzi o Trójkąt Weimarski, ma pewne uzasadnienie. [...] Prezydentowi, postrzeganemu jako bardziej umiarkowany element szeroko rozumianego obozu władzy w Polsce, łatwiej będzie rozmawiać z podmiotowymi politykami z tych państw - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Rafał Chwedoruk ŚWIAT Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Trójkąt Weimarski Niemcy Berlin Europa Francja

Projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Prezydent: wierzę, że rozwiewa wszelkie wątpliwości

- Wierzę, że moja propozycja legislacyjna dotycząca likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN załatwia i rozwiewa także wątpliwości, które były podnoszone wobec tych regulacji na poziomie europejskim - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Brukseli z szefową KE Ursulą von der Leyen. Prezydent wyraził również nadzieję, że inicjatywa ta pomoże w budowaniu europejskiej jedności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska sądownictwo Krajowy Plan Odbudowy Ursula von der Leyen Sąd Najwyższy

Kożuszek: Komisji Europejskiej nie chodzi o reformę sądownictwa, tylko o zmianę władzy w Polsce

Kampania Komisji Europejskiej przeciwko Polsce zmierza nie do tego, żeby wprowadzić jakieś korekty w polskim systemie sądownictwa, tylko żeby zmienić w Polsce władzę. Słyszymy to coraz częściej i wydaje mi się, że taka intencja była od początku - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". O prezydenckim projekcie reformy Sądu Najwyższego, likwidującym Izbę Dyscyplinarną, mówili w "Debacie poranka" także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i dr Sebastian Gajewski z Instytutu Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Maciej Kożuszek Sebastian Gajewski POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy prezydent ustawa reforma sądownictwa

Andrzej Dera podsumował spotkanie Duda-Xi

– Przywódca Chin został poinformowany o tym, co się dzieje w tej części Europy, natomiast dla Chińczyków ważniejszy był aspekt gospodarczy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, tłumacząc różnice w chińskim i polskim komunikacie po rozmowach Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka Andrzej Dera Beata Michniewicz Rosja Ukraina Chiny Europa bezpieczeństwo

Prezydencki projekt zmian w SN. Pawłowska: to nadzieja na zakończenia sporu z UE

- Mam nadzieję, że w końcu zakończymy ten spór, w którym obie strony przez jakiś czas nie chciały ustąpić. My jako Polska możemy prowadzić swoją politykę sądowniczą, nie wiążą nas traktaty. Blokowanie nam europejskich funduszy uważam za nieuzasadnione - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Pawłowska (PiS). Gościem "Dwóch stron" był także Dariusz Joński (KO). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Dariusz Joński

Sytuacja na Wschodzie. Liberadzki: presja na Berlin wymusi ewolucję jego stanowiska

- Są pierwsze symptomy wskazujące, że ta dotychczasowa dwuznaczna rola rządu niemieckiego może stać się rolą jednoznaczną - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki pytany o sytuację na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Wyraził nadzieję, że podejście rządu Olafa Scholza do sytuacji w Europie Wschodniej będzie jednym z tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Ursulą von der Leyen. 
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Liberadzki Mirosław Skowron polityka POLSKA Ukraina Niemcy serwis wschodni Rosja

"Pewne zmiany są konieczne". Marek Ast o Izbie Dyscyplinarnej SN

- Wskazana byłaby większa asertywność wobec Komisji Europejskiej, natomiast niewątpliwie pewne zmiany dotyczące Izby Dyscyplinarnej są konieczne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy POLSKA premier sądownictwo Mateusz Morawiecki sąd reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Jarosław Kaczyński Marek Ast PiS

Polityczne rozmowy i sportowe emocje. Prezydent zakończył wizytę w Chinach

Prezydent Andrzej Duda zakończył trzydniową wizytę w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie uczestniczył w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Chiny zadeklarowały chęć zacieśnienia współpracy gospodarczej z Polską, m.in. przy tworzeniu centrum logistycznego w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Pekin Azja Tomasz Sajewicz prezydent

Prezydent leci do Brukseli. W planach rozmowy z szefową KE i sekretarzem generalnym NATO

Prezydent Andrzej Duda złoży dziś wizytę w Brukseli, gdzie przed południem spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Następnie będzie rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prezydent Belgia Bruksela Unia Europejska NATO Komisja Europejska Beata Płomecka Ukraina serwis wschodni Rosja Jens Stoltenberg Ursula von der Leyen