Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Urodzony w Syrii, niepokorny i troskliwy. Święty Mikołaj z mniej znanej strony

- Był niezwykłym pasterzem, człowiekiem absolutnie oddanym ludziom, który wcielił w życie przykazanie miłości. Swoim wiernym dawał to, czego człowiek chyba najbardziej potrzebuje, a więc miłość i troskę. Dlatego postać świętego Mikołaja wyrosła na najbardziej ukochanego świętego, do którego ludzie zwracali się z każdą, nawet najmniejszą prośbą - mówił w Dwójce Vitali Mikhalchuk z Wydziału "Artes Liberales" UW.
Zobacz więcej na temat:  Święty Mikołaj Katarzyna Sanocka Dwójka teologia mikołajki chrześcijaństwo Zobacz także

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe. Podsumowanie ostatniego roku i plany na przyszłość

Mija rok nowych władz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Prezes organizacji - Piotr Majewski - powiedział w Dwójce o dotychczasowych ruchach i planach na przyszłość. Jednym z celów jest współpraca z zagranicznymi organizacjami i promocja młodych polskich muzyków. Pierwszym efektem takiego działania ma być obecność na targach "jazzahead!" w Bremie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Jazz Roch Siciński Piotr Majewski Polskie Stowarzyszenie Jazzowe MUZYKA

"Cyganeria" w Teatrze Wielkim w Łodzi. "Puccini miał niesamowitą wenę, pisząc tę operę"

- Z perspektywy dyrygenta "Cyganeria" to jedna z najtrudniejszych oper do zadyrygowania. Puccini miał tak niesamowitą wenę podczas jej pisania, że tak naprawdę co takt przychodzi nowa myśl muzyczna, nowe tempo. Niejeden kompozytor mógłby z takiego materiału napisać tetralogię, a nie operę, która składa się z czterech krótkich aktów - mówił w Dwójce przed najbliższą premierą Teatru Wielkiego w Łodzi Rafał Janiak, szef artystyczny tej sceny.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki w Łodzi opera Rafał Janiak premiera Giacomo Puccini Monika Zając Dwójka KULTURA MUZYKA Zobacz także

Mafiozo, niewidomy weteran i człowiek z blizną. Al Pacino i jego autobiografia

Od końca lat pięćdziesiątych, czasów Marlona Brando i Jamesa Deana, żaden aktor nie wdarł się tak przebojowo do świata kultury jak on, Al Pacino. Rozbłysnął na scenie niczym supernova. Pierwszą główną rolę filmową zagrał w 1971 roku w "Narkomanach". Cztery lata później miał już za dwie części "Ojca chrzestnego", "Serpico" oraz "Pieskie popołudnie".
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Ryszard Koziołek literatura Dwójka FILM Al Pacino kinematografia Zobacz także

Fenomen "Lalki" Bolesława Prusa. Co wyróżnia tę powieść?

- Łączy ze sobą złożoną problematykę, fascynującego bohatera, a zarazem jest czytana z przyjemnością i zainteresowaniem przez wszystkie grupy i klasy społeczne - powiedział o "Lalce" prof. Ryszard Koziołek. Historia Stanisława Wokulskiego od ponad 130 lat fascynuje kolejne pokolenia Polaków i doczekała się nowego wydania.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także lalka Bolesław Prus Jakub Kukla Ryszard Koziołek

Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame konserwacja KULTURA Katarzyna Sanocka Dwójka Paryż odbudowa Akademia Sztuk Pięknych Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Muzyka klasyczna... w stodole? Światowi artyści na Folwark Autumn Festival

Folwark Autumn Festival – to tytuł nowego muzycznego festiwalu na mapie kulturalnej Polski. Inicjatorką jest pianistka Julia Kociuban, która postanowiła muzykę z sal filharmonii przenieść do… niemal stuletniej stodoły. - Chciałam stworzyć wydarzenie, gdzie muzyka klasyczna byłaby bliżej ludzi - mówiła artystka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna Julia Kociuban KULTURA Karol Furtak Zobacz także Aleksander Dębicz Alexander Gadjiev

Maria Strzelecka: jako mama, zlitowałam się nad rodzicami czytającymi dzieciom przed snem

- Swoje książki mogę nazwać powieścią historyczną dla młodych ludzi. Będąc mamą zlitowałam się również nad dorosłymi czytającymi swoim dzieciom w łóżkach, żeby też mieli przyjemność z tej lektury - mówiła w Dwójce Maria Strzelecka, malarka, ilustratorka, autorka książek i filmów animowanych.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Maria Strzelecka Simona Kossak dzieci książki dla dzieci Zobacz także KULTURA literatura

Człowiek piszący, czy pisarz? Kazimierz Orłoś o swojej twórczości

- Patrząc na współczesną literaturę i łatwość z jaką autorzy jednej czy dwóch książek nazywają siebie pisarzami, uważam że trzeba do tego ostrożnie podchodzić - ocenił w Dwójce Kazimierz Orłoś - pisarz, scenarzysta filmowy i dramaturg. Na rynku ukazała się właśnie książka, w której autor dzieli się swoimi przemyśleniami. W Dwójce opowiedział o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki Kazimierz Orłoś Jakub Kukla KULTURA Zobacz także

Wielka rola Marcina Dorocińskiego: "Minghun" to film bardzo o miłości

W kinach można już oglądać film "Minghun" Jana P, Matuszyńskiego, zrealizowany według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego. Czołowym bohaterem jest Jurek, wdowiec, który piętnaście lat po śmierci żony traci również ukochaną córkę. - Ten film jest dla mnie bardzo osobisty, ważny i bardzo emocjonalny - mówił Marcin Dorociński, wcielający się w główną postać.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Marcin Dorociński Jan P. Matuszyński film polski kino Marcin Mindykowski Zobacz także

Jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Chris Niedenthal w roli narratora

Czekaliśmy na tę książkę kilka lat, Autobiografia "Właściwy moment. Pół wieku z aparatem" to kolekcja kanonicznych zdjęć i opowieści Chrisa Niedenthala. - Pół wieku z aparatem, to praktycznie całe moje życie. Przez te wszystkie lata robiłem zdjęcia - mówił autor w audycji "Rozmowy po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  chris niedenthal Małgorzata Nieciecka- Mac fotografia Dwójka Zobacz także zdjęcia SZTUKA fotograf

"Pianoforte" wyróżnione Emmy. Pełnometrażowy debiut i problem z przewiezieniem nagrody

Pełnometrażowy film dokumentalny "Pianoforte" został wyróżniony Nagrodą Emmy. Produkcja jest drugim polskim filmem w historii z takim osiągnięciem. Reżyser filmu opowiedział w Dwójce o swoich wrażeniach po otrzymaniu nagrody, a także o wyzwaniu jakim było przywiezienie statuetki z USA do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także kino film dokumentalny konkurs chopinowski Jakub Piątek

Konkurs Skrzypcowy im. M. Weinberga. Dlaczego jurorzy nie siedzą przy stole nakrytym suknem?

Konkursy często łączy wiele mniej ważnych elementów. Organizatorzy Konkursu Skrzypcowego im. Weinberga chcieli jak najdalej odejść od tej "konkursowej otoczki". Szymon Krzyszowiec - dyrektor wydarzenia zdradził, że dlatego zrezygnowano np. ze stołu z suknem, lampek i ciasteczek dla jury. Brak takich elementów to sposób m.in. na zwiększenie komfortu uczestników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Mieczysław Weinberg Gidon Kremer Szymon Krzyszowiec konkurs skrzypce Łucja Siedlik

Henryk Bardijewski przypomniany w serii "Dramat polski. Reaktywacja"

- Henryk Bardijewski to świetny przykład autora, który odszedł w pewną niepamięć jeśli chodzi o teatr, o czytelników polskiego dramatu, a zasługuje na przypomnienie - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor serii "Dramat polski. Reaktywacja". Jej najnowszy, 20. tom poświęcony jest twórczości Henryka Bardijewskiego.
Zobacz więcej na temat:  dramat Jakub Kukla Henryk Bardijewski Jacek Kopciński literatura KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Zobacz także Teatr Polskiego Radia Jarosław Cymerman