Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Ambasador Izraela: jesteśmy wdzięczni prezydentowi Dudzie i innym przyjaciołom w Polsce za poparcie

- Izrael jest wdzięczny prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie i innym przyjaciołom w Polsce za poparcie po ataku na państwo izraelskie - powiedział w niedzielę ambasador Izraela w Polsce Jaakow Liwne. - Od wczoraj otrzymaliśmy wiele sygnałów publicznego poparcia w Polsce. Chciałbym podziękować prezydentowi Dudzie i wielu innym przyjaciołom Izraela w Polsce, którzy popierają państwo izraelskie w tym trudnym momencie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Żydzi Izrael Palestyna Strefa Gazy konflikty międzynarodowe Hamas terroryzm polityka

Układ o Zakazie Prób z Bronią Nuklearną. Rosja planuje wycofanie się z porozumienia

Przedstawiciel Rosji w mieszczącej się w Wiedniu siedzibie Organizacji Układu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Nuklearną (ang. skrót CTBTO), Michaił Uljanow, oświadczył w piątek, że Moskwa zamierza wycofać swoją ratyfikację tego układu aby być "na równi z USA, które podpisały ten układ, ale go nie ratyfikowały". Zapowiedź spotkała się z potępieniem Waszyngtonu.
Zobacz więcej na temat:  broń nuklearna prawo Rosja USA bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Atak na Polaków po meczu w Alkmaar. Politycy oburzeni. "Nie może być na to zgody"

W czwartek w Alkmaar po meczu fazy grupowej Ligi Konferencji Europy piłkarze Legii Warszawa zostali zatrzymani przez holenderską policję. Członkowie sztabu stołecznej drużyny oraz inne osoby związane z klubem zostały poturbowane w starciach ze służbami mundurowymi. Dwóch zawodników - Serb Radovan Pankov i Portugalczyk Josue - zostało przewiezionych na komisariat tamtejszej policji. Do sprawy odnieśli się politycy, którzy zapowiadają daleko idące konsekwencje w związku z wydarzeniem.
Zobacz więcej na temat:  Holandia Piłka nożna Legia Warszawa kibice policja areszt Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka POLSKA

Wiceminister Mularczyk o reparacjach wojennych: jesteśmy blisko przełomowych decyzji

- Niedawno amerykański kongresmen zaapelował o poparcie Polski w sprawie reparacji. Rozmawiamy z innymi politykami i jesteśmy blisko przełomowych decyzji. Jutro na konferencji zaprezentuję nasze działania w ciągu tego roku - powiedział. - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa Polityka zagraniczna Polski Arkadiusz Mularczyk POLSKA polityka

Minister Rau: niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską. Proponowano historyczną amnezję

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ocenił, że "kolejne niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską, proponując oparcie stosunków z naszym krajem na historycznej amnezji i skoncentrowanie się na »wspólnej przyszłości w naszym europejskim domu«".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Polityka zagraniczna Polski II wojna światowa reparacje wojenne Zbigniew Rau POLSKA polityka

Szef MSZ: ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec narusza zasadę suwerennej równości państw

"Ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasadę suwerennej równości państw. W imię dobrych stosunków dwustronnych apeluję do niego o respektowanie suwerenności Polski i powstrzymanie się od oświadczeń szkodzących naszym wzajemnym relacjom - napisał w niedzielę szef MSZ Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Olaf Scholz Niemcy relacje polsko-niemieckie migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie azyl

Ostatni dzień wizyty papieża w Marsylii. W planach m.in. spotkanie z Emmanuelem Macronem

Dziś drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Marsylii na południu Francji. Ojciec święty weźmie udział w "Spotkaniach Śródziemnomorskich" - zgromadzeniu przywódców cywilnych i religijnych tego regionu, aby rozmawiać między innymi o problematyce migracji. Wczoraj papież wezwał do ratowania migrantów ginących na morzu.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Francja Kościół katolicki ŚWIAT Europa

Niemiecka polityk grozi Polsce ws. dostaw broni na Ukrainę. Jacek Sasin: piekło zamarza

Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu, Marie-Agnes Strack-Zimmermann powiedziała, że Polska powinna ponieść konsekwencje jeśli zdecyduje się zaprzestać dostarczania Ukrainie uzbrojenia. W jej przekonaniu, Niemcy powinny rozważyć opcję przeniesienia systemów rakiet przeciwlotniczych stacjonujących w Polsce bezpośrednio na terytorium Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Polityka zagraniczna Polski wojna na Ukrainie broń Jacek Sasin ŚWIAT Europa

Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wydaleni z Bułgarii. Posługiwali się paszportami dyplomatycznymi

Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad) wydaliła w czwartek dwóch obywateli Białorusi i jednego obywatela Rosji posługujących się paszportami dyplomatycznymi z powodu "działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe Bułgarii"; wszyscy są duchownymi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna Rosja Bułgaria służby specjalne ŚWIAT Europa szpiegostwo