Polskie Radio
Section05

ekologia

Lekkoatletyka, wilki i odchody łosia. "Lato z Radiem" w Kampinoskim Parku Narodowym

Po co Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio w chodzie na 50 kilometrów, wozi ze sobą złoty medal? Jaki ekskluzywny towar wytwarza się z odchodów łosia? Czego nie wolno robić w lesie? I co wspólnego z Parkiem Narodowym ma sport? Na te pytania, odpowiedzi szukał Roman Czejarek, który tydzień rozpoczął od wizyty w Kampinoskim Parku Narodowym.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Daniel Wydrych Roman Czejarek Kampinos przyroda igrzyska olimpijskie

"Myślę, więc nie śmiecę" - dbaj o czystość środowiska i dołącz do akcji

17 września, startuje 28. finał Akcji Sprzątanie świata-Polska. Można do niej czynnie dołączyć, jednak najważniejsza jest świadomość na co dzień. - W Akcji Sprzątania świata nie chodzi głównie o sprzątanie. Chodzi o to, żeby zamanifestować, że nie wolno śmiecić w naturze - mówi w Czwórce Beata Butwicka Prezes Zarządu Fundacja Nasza Ziemia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia Kamil Jasieński

Za wzrost eksportu drewna nie odpowiadają Lasy Państwowe. To odpowiedź resortu klimatu na apel producentów, aby wstrzymać jego eksport

Prowadzimy rozmowy z branżą drzewną i Lasami Państwowymi, by wypracować rozwiązania w związku z rozregulowaniem rynku drewna - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pytane o apel do rządu branży drzewnej, dotyczący zakazu eksportu drewna.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo klimatu Lasy Państwowe produkcja przemysłowa eksport handel

Czarnek: będziemy rozwijać edukację ekologiczną, ale nie zgadzamy się na ideologię ekologizmu

- Nie zgadzamy się na jakąkolwiek ideologię ekologizmu, polegającą na humanizacji roślin i zwierząt oraz animalizacji człowieka. Tego na pewno w podstawach programowych nie będzie - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego edukacja edukacja przyrodnicza szkoła szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna

ANALIZA Walka ze zmianami klimatycznymi oznacza wzrost zadłużenia. Niektórym krajom grozi niewypłacalność

Podczas gdy COVID-19 spowodował bezprecedensowy wzrost globalnego zadłużenia, zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do niewypłacalności rządów na całej planecie. Aby zapobiec katastrofie klimatycznej, kraje zobowiązują się do podjęcia kroków zmierzających do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Będą one jednak kosztowne i prawdopodobnie przyczynią się do zwiększenia globalnego zadłużenia, które według szacunków analityków pod koniec ubiegłego roku wzrosło do 62,5 biliona dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje klimat

ANALIZA Sygnał alarmowy dla świata. Raport IPCC o zmianach klimatycznych

Panel Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu powiedział światu w poniedziałek, że globalne ocieplenie jest niebezpiecznie blisko wymknięcia się spod kontroli - i że ludzie są "jednoznacznie" winni. Już teraz poziomy gazów cieplarnianych w atmosferze są wystarczająco wysokie, aby zagwarantować zakłócenia klimatu na dziesięciolecia, jeśli nie stulecia, ostrzega raport naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje klimat

Setki milionów euro na stacje ładowania

Niemiecki rząd przyjął program, który ma zachęcić do budowania prywatnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Niebawem środki przeznaczone na promocję elektryfikacji i budowę infrastruktury ładowania przekroczą poziom 500 milionów euro!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód samochody elektryczne elektromobilność finanse pieniądze infrastruktura GOSPODARKA Niemcy ŚWIAT