Polskie Radio
Section05
filozofia

Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Magdalena Środa socjologia wspomnienie filozofia etyka kobieta feminizm

Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko. Posłuchaj radiowych archiwalnych opowieści filozofia o religii i człowieku

- Dzisiaj szczęście zaczyna być traktowane jako gotowy przedmiot, który da się nabyć za pieniądze, jak wiele innych rzeczy. To jest straszne. Szczęście nie jest pojmowane jako coś, co jest w człowieku, jako coś, co jest pewną postawą - mówił w audycji Polskiego Radia prof. Zbigniew Mikołejko. Ten znakomity filozof, historyk religii, eseista i poeta zmarł 15 kwietnia 2024 roku w wieku 72 lat.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zbigniew Mikołejko filozofia

Anna Kamieńska. Słowa, które pomagają żyć

- Pisanie jest dla mnie rodzajem poznawania. A należy pisać tak długo, jak długo wydaje nam się, że to ma sens - mówiła w jednym z archiwalnych radiowych wywiadów Anna Kamieńska. 12 kwietnia mija 104. rocznica urodzin znakomitej poetki, eseistyki i tłumaczki, autorki, której twórczość może stanowić źródło głębokiej życiowej mądrości.
Zobacz więcej na temat:  Anna Kamieńska literatura poezja Julia Hartwig chrześcijaństwo religia filozofia

Władysław Tatarkiewicz. Jaka była jego "Historia filozofii"?

Władysław Tatarkiewicz to wybitny intelektualista, filozof i varsavianista. - Pomimo że studiował za granicą i wydaje się, że przejął pewne inspiracje z filozofii światowej, to jednak zachował przy tym bardzo ścisłe relacje z polską filozofią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Starzyński z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Władysław Tatarkiewicz filozofia Historia filozofii Agnieszka Gil-Świderska

Józef Czapski. Pisał prawdę o "nieludzkiej ziemi", malował nieuchwytne życie

Był wielkim malarzem. Świetnym eseistą, znawcą literatury i sztuki. Współtworzył paryską "Kulturę". Więziony w Starobielsku i cudem ocalony świadczył swoim życiem –  i takimi książkami jak "Wspomnienia starobielskie" oraz "Na nieludzkiej ziemi" – o sowieckich zbrodniach. Józef Czapski urodził się 3 kwietnia 1896 roku.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Jerzy Giedroyc Katyń literatura Francja Paryska "Kultura" Starobielsk filozofia

Wiesław Myśliwski. "Literatura broni nas przed bezsensem świata"

– Opowiadając, konstruujemy nasze życie. Układamy je w jakąś logiczną całość. Literatura jest próbą formowania życia w coś, co ma swoją harmonię i swój sens – mówił Wiesław Myśliwski na antenie Polskiego Radia. Znakomity pisarz, autor m.in. takich powieści, jak "Kamień na kamieniu" i "Widnokrąg", kończy 25 marca 2024 roku dziewięćdziesiąt dwa lata!
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura wspomnienie kultura ludowa chłopi wieś filozofia