Polskie Radio
Section05
franciszkanie

Żywa szopka w Krakowie. Franciszkanie przybliżają tajemnicę Bożego Narodzenia

Tłumy odwiedzają żywą szopkę zbudowaną przez krakowskich franciszkanów. Od wigilijnego wieczoru na placu między Pałacem Arcybiskupów Krakowskich a Bazyliką Franciszkanów trwają jasełka i koncerty kolęd. - Chcemy ludziom i sobie uświadamiać to ciągle na nowo, że jesteśmy jeden dla drugiego, a nie jeden przeciwko drugiemu - mówił w Dwójce o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie szopka franciszkanie Jezus Chrystus Dwójka Kraków KULTURA kolędy

Żywa szopka w Krakowie już po raz 31. Kolędowanie z Markiem Piekarczykiem

Już po raz 31. krakowscy franciszkanie organizują żywą szopkę. W tym roku szczególną, gdyż odbywa się ona dokładnie 800 lat po tym, jak pierwszą szopkę z udziałem zwierząt urządził św. Franciszek z Asyżu. W Krakowie gośćmi specjalnymi, którzy zapraszają do wspólnego kolędowania, są Magda Steczkowska i Marek Piekarczyk.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Boże Narodzenie Wigilia kolędy Kraków franciszkanie Marek Piekarczyk Magda Steczkowska szopka Tomasz Miara Trójka

Przed Markiem Polo był Benedykt Polak. Pionierska wyprawa na Wschód

Po raz ósmy zostały rozdane nagrody imienia Benedykta Polaka, przeznaczone dla naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w badaniu ziemi, mórz, powietrza i kosmosu. Uroczystość, która odbyła się w sobotę 25 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie to dobra okazja, by przypomnieć dokonania patrona tej nagrody. O ekspedycji Benedykta Polaka i Giovanniego da Pian del Carpine do Mongolii, która o 25 lat popprzedziła słynną wyprawę Marco Polo, opowiedział w Trójce prof. Mariusz Ziółkowski, prezes polskiego oddziału The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka franciszkanie podróże Mongolia średniowiecze Warszawa historia Polski papież

"Dobrze mu tak". Siarkowska poszukuje autora słów, które padły w Sejmie pod adresem zmarłego franciszkanina

Podczas posiedzenia Sejmu Anna Maria Siarkowska mówiła o śmierci ojca Adama Świerżewskiego. W trakcie jej wypowiedzi z sali miały paść słowa "dobrze mu tak". Poseł na Twitterze poinformowała, że wniosek do prokuratury jest już w przygotowaniu, brakuje tylko nazwiska osoby, która to powiedziała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm franciszkanie śmierć społeczeństwo

O. Ignacy Rejch o św. Maksymilianie Kolbe: uważał, że modlitwa Zdrowaś Mario to kula karabinowa

- O. Kolbe uważał, że modlitwa Zdrowaś Mario to jest kula karabinowa. Kula, która nie zabija ale rani w sposób duchowy i zachęca do dobra i uczciwości - powiedział ojciec Ignacy Rejch, ostatni żyjący świadek świętego Maksymiliana Kolbe.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niepokalanów franciszkanie śmierć rocznica II wojna światowa HISTORIA ludzie Polskie Radio 24