Polskie Radio
Section05

historia Polski

Z. Bujak: nie przewidzieliśmy użycia wojska do rozbicia Solidarności

- Nie przewidziałem, że do rozbicia Solidarności może być użyte wojsko. To przekraczało moją wyobraźnię. Wyobrażaliśmy sobie różne scenariusze, ale nie to, że wojsko będzie użyte, i że da się go użyć - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Bujak, legendarny działacz Solidarności. Gośćmi nowej audycji PR24 "Niepokonani. Opozycja PRL" byli również historyk prof. Andrzej Paczkowski i Jerzy Kropiwnicki, również działacze opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 opozycja demokratyczna PRL POLSKA społeczeństwo stan wojenny HISTORIA historia PRL Andrzej Paczkowski Zbigniew Bujak Jerzy Kropiwnicki

Adam Borowski wspomina 13 grudnia: nocą Region Mazowsze został spacyfikowany

- Nocą Region Mazowsze "Solidarności" został spacyfikowany. Około północy weszły oddziały ZOMO. W międzyczasie wynosiliśmy stamtąd materiały, mając świadomość, że ZOMO, wprawdzie opuściło naszą siedzibę, ale może w każdej chwili wrócić. Uratowaliśmy sporo rzeczy, które potem przydały się w podziemiu - wspominał w PR24 początki stanu wojennego były opozycjonista Adam Borowski.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Solidarność

Dr A. Anusz: skutki stanu wojennego odczuwamy do dzisiaj

- Stan wojenny to blisko sto ofiar śmiertelnych, ale też kilkaset tysięcy ludzi, którzy wyjechali z Polski, niektórych zmuszono do emigracji. To byli ludzie aktywni, wykształceni, kapitał społeczny – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Do tematu odniósł się również Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Polskie Radio 24 PRL Wojciech Jaruzelski Solidarność Ryszard Gromadzki Andrzej Anusz POLSKA

P. Dmitrowicz: Kościół w stanie wojennym był ostoją wolności

- Kościół przez 16 miesięcy "karnawału Solidarności" bardzo mocno się angażował - powiedział historyk Piotr Dmitrowicz. - Fundamenty Solidarności to pierwsza pielgrzymka, to kapelani, to błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Po 13 grudnia Kościół stał się przestrzenią wolności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny Jan Paweł II Piotr Dmitrowicz Kościół Ryszard Gromadzki Polskie Radio 24

Andrzej Michałowski: strajk najdłużej trwał na wybrzeżu

W piątek przypada 38. rocznica wybuchu stanu wojennego. Jak ten dzień wspominają świadkowie tamtych wydarzeń, uczestnicy i działacze Solidarności? W "Pulsie Trójki" mówili o pierwszych dniach Stanu Wojennego Maria Dłużewska, reżyserka, działaczka Solidarności Walczącej oraz Andrzej Michałowski, założyciel Solidarności portowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka stan wojenny Magdalena Uchaniuk-Gadowska Maria Dłużewska HISTORIA PRL 13 grudnia