Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
Zobacz więcej na temat:  1920 Polskie Radio ŚWIAT 1939 Polskie Radio UNESCO ONZ HISTORIA

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
Zobacz więcej na temat:  1920 Polskie Radio ŚWIAT 1939 Polskie Radio UNESCO ONZ HISTORIA

Niemiecki historyk: daje do myślenia, że antysemityzm może istnieć w Niemczech po Holokauście

- Musi dawać do myślenia, że po Holokauście antysemityzm może w ogóle w Niemczech istnieć - mówi w wywiadzie dla "Spiegla" niemiecki historyk Michael Brenner. W Niemczech trwa obecnie dyskusja o antysemityzmie, który ostatnio wybuchł w kraju z nową mocą podczas demonstracji związanych z konfliktem w Strefie Gazy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Niemcy HISTORIA Holokaust antysemityzm

"Rozumiem ból Polaków". Amerykański kongresmen przeprasza po interwencji ambasady ws. słów dot. Holokaustu

Skuteczna interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka w sprawie wypowiedzi kongresmena Steve'a Cohena sugerującej udział Polski w Holokauście. Polityk z Tennessee przesłał list, w którym zapewnił, że mówiąc o Polsce, miał na myśli lokalizację geograficzną i jednoznacznie stwierdził, że za zbrodnie w Auschwitz odpowiadały nazistowskie Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust III Rzesza Niemcy Żydzi pamięć polityka historyczna USA Ameryka Stany Zjednoczone dyplomacja Marek Wałkuski ŚWIAT

Sejm zatwierdził kandydata na szefa IPN. Tadeusz Płużański: to najbardziej odpowiednia osoba

- Jest to osoba jak najbardziej odpowiednia, żeby wrócić do swojej macierzystej instytucji. To się nie podoba, ponieważ pan dyrektor znacznie poprawił ekspozycję stałą w Muzeum II Wojny Światowej - powiedział o kandydacie Sejmu na prezesa IPN Tadeusz Płużański, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej historia Polski badania muzeum POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Żądano usunięcia portretu Pileckiego i flagi". Gliński o oczekiwaniach byłej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej

Sejm powołał dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN, wybór musi zatwierdzić Senat. Poprzedzające głosowanie wystąpienie wicepremiera i ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, dotyczące m.in. pozwu byłej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, usiłowała zakrzyczeć opozycja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum II Wojny Światowej

Czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego? MSZ RFN: będziemy śledzić ten projekt

- Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt - odpowiedział niemiecki MSZ, na pytanie czy RFN zamierza zapłacić za odbudowę celowo zniszczonego przez Niemców w grudniu 1944 roku Pałacu Saskiego. Decyzję o odbudowie ogłosił rząd Zjednoczonej Prawicy w ramach Polskiego Ładu.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Niemcy Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MSZ Niemiec o finansowaniu odbudowy Pałacu Saskiego: śledzimy ten projekt

"Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt" - odpowiedział niemiecki MSZ, na pytanie czy RFN zamierza zapłacić za odbudowę celowo zniszczonego przez Niemców w grudniu 1944 roku Pałacu Saskiego. Decyzję o odbudowie ogłosił rząd Zjednoczonej Prawicy w ramach Polskiego Ładu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa historia Polski polityka ŚWIAT społeczeństwo