Polskie Radio
Section05
Instytut Pamięci Narodowej

Lublin. Zbiorowe mogiły z czasu II wojny światowej w okolicach Górek Czechowskich. IPN podał nowe informacje

Instytut Pamięci Narodowej podsumował badania prowadzone w Lublinie w okolicach Górek Czechowskich. Śledczy instytutu weryfikują informacje na temat zbiorowych mogił jakie mogą znajdować się tam po przeprowadzanych przez Niemców egzekucjach w latach 1940-42.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki regiony lubelskie Lublin

Protesty po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację: wystawa na Zamku Królewskim

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można obejrzeć wystawę "Nie tylko Siwiec" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Składają się na nią materiały związane z polskimi protestami przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego (w tym Ludowego Wojska Polskiego) na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. oraz akty solidarności z Czechami i Słowakami. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Ryszard Siwiec Zamek Królewski Praska Wiosna 1968 interwencja w Czechosłowacji IPN Instytut Pamięci Narodowej Katarzyna Cygler Trójka

Międzynarodowe komentarze dot. beatyfikacji rodziny Ulmów. Wiceprezes IPN: to symbol o znaczeniu światowym

Media z całego świata komentują zaplanowaną na niedzielę beatyfikację rodziny Ulmów. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma wyraził nadzieję, że wydarzenie uczyni rodzinę Ulmów symbolem o międzynarodowym znaczeniu, podobnie jak rotmistrz Witold Pilecki czy Jan Karski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA beatyfikacja Ulmowie Instytut Pamięci Narodowej IPN

Morawiecki o albumie IPN dotyczącym niemieckiej okupacji: bestialski terror miał wiele potwornych twarzy

"Te zdjęcia, wykonywane w różnych okolicznościach, wytrącają ze świętego spokoju, poruszają serca i sumienia, wołają o prawdę i sprawiedliwość" - napisał w przedmowie do albumu IPN pt. "Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce w latach 1939-1945" premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej pamięć II wojna światowa premier Mateusz Morawiecki Karol Nawrocki

Film "Raport Pileckiego" pokazany premierowo

Film "Raport Pileckiego", fabuła inspirowana wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego - jednego z najważniejszych polskich bohaterów, po raz pierwszy został pokazany w jednym z warszawskich kin. Film o współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, będzie można oglądać w kinach od 1 września.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej

"Pakt zbrodniarzy". IPN zaprezentuje wystawę w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim w Brukseli Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę "Pakt zbrodniarzy". Wystawa została stworzona przez warszawski oddział IPN i uświadamia, jak wyglądały ustalenia Związku Sowieckiego i III Rzeszy w kwestii podziału terytorialnego Europy, które sankcjonował pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany 23 sierpnia 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Parlament Europejski Instytut Pamięci Narodowej IPN HISTORIA historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa III Rzesza Związek Sowiecki

IPN przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Umowę w sprawie przekazania zbiorów podpisał dziś prezes Związku Stanisław Zalewski, wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma oraz dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej

Czy Jolanta Lange wyjechała z Polski? Rzecznik IPN: nie mogę potwierdzić tej informacji

Piotr Woyciechowski przekonuje, że Jolanta Lange, agentka SB podejrzana o udział w zabójstwie księdza Franciszka Blachnickiego, wyjechała z Polski. W rozmowie z Polskim Radiem dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN, oświadczył, że nie może potwierdzić informacji o jej wyjeździe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA Franciszek Blachnicki Instytut Pamięci Narodowej Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Karol Nawrocki

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego

26 sierpnia br. w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dowódca Brygady Kawalerii „Białystok”, przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji, dzięki inicjatywie rodziny, wspartej przez Rząd RP, IPN i instytucje państwowe, spocznie na Polskiej Ziemi. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Wielka Brytania kancelaria premiera Ministerstwo Obrony Narodowej Instytut Pamięci Narodowej Polonia

Akcja IPN pod olsztyńskimi "szubienicami". Karol Nawrocki: to symbol pogardy dla ofiar Armii Czerwonej

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że wkroczenie Armii Czerwonej do Olsztyna nie było wyzwoleniem, ale zniewoleniem miasta. Doktor Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej przed Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie tłumaczył, dlaczego monument ten jest symbolem komunistycznej propagandy i powinien być usunięty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olsztyn Karol Nawrocki IPN Instytut Pamięci Narodowej

IPN odnalazł szczątki chłopca. To ofiara niemieckiego obozu dla dzieci w Łodzi

Na terenie cmentarza pw. św. Wojciecha w Łodzi zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki nastolatka – więźnia niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej – poinformował w środę Instytut Pamięci Narodowej. Według przeprowadzona analizy historycznej, w badanym miejscu pochowano w bezimiennym grobie zmarłego 13 kwietnia 1944 roku Zdzisława Kafarskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Łódź IPN Instytut Pamięci Narodowej okupacja niemiecka