Polskie Radio
Section05

KULTURA

Współpraca ludzi teatru. Ukraińscy artyści w Polsce

– Wszystkie relacje, które udało się nawiązać między polskim a ukraińskim światem teatralnym przez te ostatnie dwadzieścia kilka lat, teraz owocują. Widać wyraźnie, że instytucje, które współpracowały ze środowiskami ukraińskimi bardzo szybko i trafnie mogły zareagować na ich potrzeby – zauważa Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Redbad Klynstra TEATR Ukraina Białoruś

Wyjątkowe wydarzenie Instytutu Teatralnego. "To wyraz naszej łączności z kulturą Ukrainy"

- To jest najważniejsze wydarzenie Instytutu Teatralnego, organizowane przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego bardzo zależało nam na tym, żeby zorganizować wieczór, który będzie podkreślał naszą łączność z Ukrainą, z jej kulturą - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stępkowska z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.    
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna 2022 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego POLSKA społeczeństwo

Przemysław Stippa i Tadeusz Różewicz. Na przekór inflacji słów [ZOBACZ WIDEO]

- Wydaje mi się, że dzisiaj ocalającym byłoby mówienie tylko i wyłącznie poezją, tzn. słowami, wersami i czasem kompozycją kilku-, kilkunastu wersów. I to proponował nam Tadeusz Różewicz - mówił w Dwójce aktor Przemysław Stippa, który 29 marca zadebiutuje w TVP Kultura jako reżyser sztuki "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Teatr Telewizji aktor reżyser poezja Tadeusz Różewicz Przemysław Stippa spektakl telewizja publiczna TVP Kultura TVP

Wiesław Myśliwski: literatura też jest matematyką

- Pamiętam, że w szkole była taka profesor, Krawczykowa. Przerabiała po kolei historię literatury, epoki itd. Tyle że zasada ówczesnej nauki o literaturze to było "co autor chciał powiedzieć?", a nie to, jak autor mówi. Każda porządna nauka literatury musi zmierzać do nauczenia człowieka estetyki, kryteriów, dzięki którym będzie mógł przekonać się, co jest lepsze, a co gorsze - mówił w archiwalnym nagraniu Wiesław Myśliwski. Pisarz kończy w piątek (25.03) 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura jubileusz Dwójka Dwikozy Sandomierz

Magdalena Idem: moda międzywojenna była modą kombinowania

- Krawcowe musiały na różne sposoby kombinować, m.in. zajmowały się dystrybucją żurnali i wykrojów. Bardzo mocno rozwinął się też zawód komiwojażera prasowego - tam, gdzie nie było poczty i kiosków, pojawiali się wyspecjalizowani sprzedawcy, handlujący wykrojami albo prasą kobiecą. Mieliśmy więc do czynienia z oddolnymi działaniami - mówiła w Dwójce Magdalena Idem, autorka książki "Manekin w peniuarze".
Zobacz więcej na temat:  moda Dwudziestolecie międzywojenne Jakub Jamrozek Dwójka reportaż

Tomasz Łęcki: Chronimy dzieła sztuki i zabytki, to ważne dla wspólnej przyszłości

W minionym tygodniu dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu pojechał z transportem darów dla Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Dostarczono m.in. środki do zabezpieczenia dzieł sztuki, na wypadek ich ewakuacji. Z powrotem zabrano ukraińskie książki, które trafiły do Biblioteki Raczyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Lwów muzeum wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Poznań SZTUKA Jacek Butlewski Trójka

Michał Duda: w architekturze chodzi o relację z naturą i otoczeniem

- Polska architektura wypoczynkowa nie była tak ograniczana, jak inne dziedziny tej sztuki przez znaczną część XX wieku. Ona pokazuje, jak zawsze ważne dla architektów było powiązanie budynków z przestrzenią lokalną, tego możemy się też uczyć dzisiaj. Niestety duże obiekty obecnie rządzą się wytycznymi komercyjnymi i trochę zgubiły walor, o którym chcemy opowiadać - mówił na antenie Dwójki Michał Duda, jeden z kuratorów polskiej ekspozycji nagrodzonej na EXPO 2020 w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk