Polskie Radio
Section05

KULTURA

Sztuka przekładu. "Tłumacz pisze cudzą książkę, starając się nie napisać własnej"

Przekład literacki jest z góry skazany na klęskę. Tłumacz musi mieć gen mizantropii i zdrowy kręgosłup. Najważniejsze to cichy kąt do pracy w domu. Tak między innymi odpowiadają tłumacze literatury, kiedy pyta się ich o to, co w ich pracy jest najważniejsze. Z jakimi trudnościami spotykają się najczęściej?
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Stanisław Lem Magda Mikołajczuk książki

"Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" – thriller polityczny osadzony w XV-wiecznych Włoszech

– Żeby zrozumieć nowożytną politykę, należy czytać Machiavellego, ale też sięgnąć do samej historii, a więc niech pomocą będą tutaj "Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" – powiedział Mateusz Matyszkowicz, zachęcając do przeczytania opracowania Marcella Simonetty dotyczącego zamachu na braci Medyceuszy, które czyta się jak najlepszy thriller.
Zobacz więcej na temat:  literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka Włochy polityka zamach średniowiecze renesans

Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida literatura Kinga Michalska Dwójka

"Podróż do świata wartości". Zamek Królewski i MKDNiS zapraszają na niezwykły film

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zachęca, by sobotnie popołudnie spędzić, oglądając online premierę filmu "Arcydzieła z Watykanu - inspiracje". Obraz jest poświęcony tworzącemu w pierwszej połowie XV wieku mistrzowi malarstwa, błogosławionemu Fra Angelico, twórcy dzieł o tematyce religijnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamek Królewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bolesław Błaszczyk: Rudnik lubił wziąć dźwięk do ręki, jak piędź ziemi

- On nigdy nie pożegnał się ze swoim dziedzictwem, z rolą. Ta ziemia tkwiła w nim cały czas i to trzymało go przy zdrowym podejściu do materii. Brał taśmy magnetofonowe, lepił je, kleił te dźwięki i ciął, więc myślę, że warsztat i rzemiosło on przyniósł właśnie ze wsi - opowiadał w Dwójce Bolesław Błaszczyk, współautor książki "Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku".
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Rudnik Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia wspomnienie muzyka współczesna Jakub Kukla

Jubileusz anten Polskiego Radia. Pół roku istnienia PR Kierowców i 95 lat Jedynki!

Polskie Radio odkąd istnieje, stara się łączyć ze sobą tradycję i nowoczesność. Właśnie świętujemy dwa ważne dla nas wydarzenia – powstanie radiowej Jedynki, która w niedzielę 18 kwietnia obchodzić będzie swoje 95. urodziny oraz półrocze naszego radiowego oseska, czyli Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Polskie Radio Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

"Zirytował mnie". Gociek w PR24 o filmie "Prime Time"

- Dawno nie oglądałem polskiego filmu, którym byłem tak zirytowany. Po zwiastunie i pierwszej pół godziny filmu wydawało mi się, że coś ciekawego się szykuje. Przymykałem oko na pewno niedociągnięcia, bo jest to debiut - mówił na temat polskiej produkcji Piotr Gociek. Nieco odmienne zdanie na temat dramatu psychologicznego "Prime Time" miał Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski kino recenzja aktorzy Polskie Radio 24