Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Sonata Belzebuba" według Stanisława Ignacego Witkiewicza w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Historia młodego kompozytora i buntownika, który wchodzi w pakt z diabłem, żeby przy jego pomocy stworzyć genialne dzieła muzyczne. To przedostatnia napisana i zachowana sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza w sposób oczywisty inspirowana przyjaźnią autora z genialnym muzykiem i kompozytorem Karolem Szymanowskim. Adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Muzyka: Piotr Moss. Obsada: Anna Chodakowska, Maria Pakulnis, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Kowalska, Mateusz Rusin, Piotr Grabowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Stelmaszyk oraz Zbigniew Konopka i Paweł Peterman
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Stanisław Ignacy Witkiewicz Karol Szymanowski TEATR Waldemar Modestowicz

"Przyjaciele" świętują 25. urodziny!

– To opowieść o młodych ludziach, którzy szukają siebie, zastanawiają się, co zrobić ze swoim życiem, przechodzą pierwsze miłości i rozczarowania. To historia, którą wszyscy znamy ze swojego życia – mówił Łukasz Muszyński o sitcomie "Przyjaciele", który pojawił się w amerykańskiej telewizji ćwierć wieku temu, zmieniając jej historię.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM serial Katarzyna Borowiecka Łukasz Muszyński Wioletta Myszkowska Jan Niebudek

"Dobrze ci tego nie opowiem" Anny Karasińskiej w Komunie Warszawa

- Wojna to temat na tyle trudny, że bardzo często poruszany. Pewne słowa właściwie nie nadają się już do tego, żeby wypowiadać je ze sceny, bo są obarczone asocjacjami, są bardzo obecne w rozmaitych narracjach pozateatralnych - mówiła w PR24 reżyserka najnowszego spektaklu Komuny Warszawa Anna Karasińska.
Zobacz więcej na temat:  TEATR II wojna światowa konflikty międzynarodowe aktorzy pokój Polskie Radio 24

Giovanni Antonini: muzyka południa to filar naszej kultury

- Dla mnie "południe" to kraje i kultury basenu Morza Śródziemnego, będącego kolebką Zachodu pod względem religijnym, filozoficznym, muzycznym. Jeśli wezmę pod uwagę moją dziedzinę, czyli muzykę barokową, to myślę o muzyce neapolitańskiej – mówił w Dwójce znakomity dyrygent odnosząc się do motywu przewodniego tegorocznej odsłony  festiwalu Wratislavia Cantans.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Wratislavia Cantans MUZYKA Klaudia Baranowska

Wspaniały gawędziarz i popularyzator nauki - Wiktor Zin

"Przez całe życie piszę piórem i czarnym atramentem. Klawiatura stuka, to mnie wybija z wewnętrznego rytmu myślenia. Lubię mieć wokół ciszę" - powiedział kiedyś niezapomniany prof. Wiktor Zin, którego sylwetkę i pasje przypomnieliśmy w „Czasie Pogody” w rocznicę urodzin tego wspaniałego gawędziarza i popularyzatora nauki. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha architektura SZTUKA ciekawostki

"Ostatnie lato ’39". Wyjątkowe chwile letniej akcji Dwójki

- Audycja kojarzy mi się przede wszystkim z miejscami, w których brałem udział w jej realizacji. Jednym z nich jest Krynica Zdrój, przepiękne uzdrowisko stworzone wręcz do tego, by pokazać słuchaczom Dwójkę jako program prowadzący nas nie tylko do sal koncertowych. Była okazją do niezwykle ciekawych spotkań ze słuchaczami - powiedział Andrzej Sułek, szef redakcji muzycznej Dwójki, jeden z licznego grona dziennikarzy przygotowujących i prowadzących audycję "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Jakub Kukla