Polskie Radio
Section05

literatura

Skąd bierze się rosyjski imperializm? Prof. Andrzej Nowak o najnowszej książce

"Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI wiek" - najnowsza książka profesora Nowaka, światowego eksperta w tematyce związanej z Rosją, była punktem wyjścia do rozmowy z autorem o źródłach rosyjskiej mentalności i agresywności, imperializmu w perspektywie wieków. Także zagrożenia dla Polski i krajów naszego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Rosja historia Polski Ukraina książki Dorota Truszczak Ruś Kijowska

Katyń i Smoleńsk w polskiej literaturze

Mord na polskich oficerach w lesie katyńskim i katastrofa smoleńska. Historia XX-wieku, której ostatni świadkowie odchodzą, i historia najnowsza, która dla większości z nas nie tak dawno była jeszcze czasem teraźniejszym. Oba te wydarzenia stanowiły punkty zwrotne w historii Polski. Oba – jak zresztą wszystkie przełomowe momenty w dziejach – oddziaływały także na literaturę: od publicystyki po poezję.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zbrodnia katyńska katastrofa smoleńska Magdalena Złotnicka Trójka

„Nie ma i nie będzie”. Polska wyparta ze świadomości w nowej książce Magdaleny Okraski

To nie jest podróż śladem Polski B czy Polski C, bo nie ma sensu dodawać kolejnych liter. To po prostu Polska – oszukana przez Balcerowicza, zachłyśnięta wczesnym kapitalizmem, łatana bez ładu i składu przez kolejne ekipy polityczne. „Zabrali”, „ukradli”, „rozwalili” – nie ma. „Nie ma i nie będzie”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Magdalena Okraska

Wielkanoc w pamięci Marianny Jarej

Już jutro – 24.04.2022 – wierni prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc! Wielka Sobota jest ważnym dniem w obrzędowości wschodnich chrześcijan. To czas wspomnienia o uwolnieniu z jarzma grzechu. Wierni odwiedzają Grób Pański przykryty płaszczenicą – płótnem z przedstawieniem zmarłego Chrystusa – i odśpiewują troparion (hymn) Wielkiej Soboty. O to, jak będzie wyglądać Wielkanoc w jednej z ukraińskich rodzin w Polsce Mariana Kril pytała Mariannę Jarę z Sanoka.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Wielkanoc prawosławie Mariana Kril

Joanna-Jurgała Jureczka i wywoływanie literackich duchów

– Stawiamy znane postacie na pomniku, okadzamy, a jednocześnie nie znamy ich aż tak dobrze, żeby zobaczyć w nich zwykłych ludzi. Czasem taka rysa na pomniku powoduje, że ta osoba jest nam bliższa i to mnie zafascynowało. Pisząc o tym w książce, mam szansę zarazić pasją moich czytelników – mówiła w Dwójce Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Na gorącym uczynku. Wywoływanie duchów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek

Moda to niebłaha rzecz? "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" Magdaleny Idem

Moda wiąże się z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. To nie zawsze lekki temat. W jaki sposób przedwojenna moda łączyła się z polityką? Czy ubierając się modnie, można było finansować wojnę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce Magdaleny Idem "Manekin w peniuarze. Moda w II RP". Autorka opowiedziała o niej w programie "Moje książki" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA moda Dwudziestolecie międzywojenne Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

Robert Małecki: zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat

- Jest to opowieść o wstydzie; o tym uczuciu, które pojawia się, gdy przekraczamy normy obyczajowe, moralne czy kulturowe; gdy wstydzimy się za siebie i przed sobą albo za kogoś. Piszę też o konsekwencjach tego wstydu. Przyświecała mi również myśl, by była to opowieść o zderzeniu się świata nastolatków ze światem dorosłych – mówił w radiowej Jedynce Robert Małecki, autor thrillera kryminalnego pt. "Wstyd".
Zobacz więcej na temat:  kryminał Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA