Polskie Radio
Section05
nowe technologie

"Korzystanie z technologii powinno dziać się samo"

Misją IC Solutions jest to, by korzystanie z komputera stało się niezauważalne. Start-up stworzył m.in. IC Pen - innowacyjny system digitalizacji danych, który umożliwia utrwalenie w formie elektronicznej tekstu pisanego. Firma prezentowała swoje rozwiązania na tegorocznych targach przemysłowych Hannover Messe. O idei i projektach IC Solutions mówił w audycji Ludzie Gospodarki prezes firmy, Rafał Witkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nowe technologie start-up informatyka

Wirtualna rzeczywistość. "Pozwala na teleportację"

- Wirtualna rzeczywistość kojarzy się z grami, bo jej historia tak się zaczęła. Jak przystało na każdy dobry start-up, zapalony gracz Palmer Luckey siedział w garażu przy domu rodziców i kombinował, jak to zrobić, żeby mieć gogle VR do grania - opowiada w Czwórce Katarzyna Jaklewicz, pomysłodawczyni European VR Congress 2017.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wirtualna rzeczywistość nowe technologie Kamil Jasieński Centrum Nauki Kopernik NAUKA medycyna architektura gry wideo

Polska firma pomaga budować gwiazdy śmierci

Creotech Instruments opiera swoją działalność nie tylko na przemyśle kosmicznym, lecz także na bardziej przyziemnych projektach. W zeszłym miesiącu polska firma dostarczyła system do potężnego lasera, zwanego czeską gwiazdą śmierci, a obecnie realizuje zamówienie pod brazylijską infrastrukturę. Zdaniem specjalistów miniaturyzacja to nisza, którą ma szansę wypełnić polski przemysł.
Zobacz więcej na temat:  kosmos technologie nowe technologie

Bezpieczeństwo w sieci. Internet realną przestrzenią

Media często w tonie sensacji informują o cyberstalkingu, hakerach czy sieci TOR. Nie zawsze jednak wyjaśniają, jak radzić sobie z cyfrowymi zagrożeniami. Tę lukę wypełnili goście 24 Poziomu – Magazynu Nowych Technologii Julia Chmielecka, autorka książki "Internet złych rzeczy" i Andrzej Kozłowski z serwisu Cyberdefence24.
Zobacz więcej na temat:  komputery nowe technologie informatyka bezpieczeństwo w intenecie bezpieczeństwo w sieci internet

Nowe technologie wywołają rewolucję w gospodarce

Modernizacja infrastruktury IT, zmiana rynku pracy i bezpieczeństwo danych to trzy największe wyzwania związane z cyfrową transformacją – uważa Aongus Hegarty, szef Dell EMC w regionie EMEA. Polskie przedsiębiorstwa postrzegają cyfryzację zarówno jako szansę, jak i zagrożenie. Technologie takie jak chmura, big data i internet rzeczy jednak całkowicie zmienią model ich funkcjonowania. Obecnie tylko 40 proc. rodzimych firm jest na to przygotowanych.
Zobacz więcej na temat:  technologie nowe technologie biznes

Youtuberzy z misją. Czego uczą młodych ludzi?

Dwa ministerstwa, finansów i cyfryzacji, zaprosiły do współpracy youtuberów, aby przekazywali młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów wiedzę o kodowaniu, finansach i tworzeniu gier. - Czekaliśmy na okazję, aż ta druga strona nam zaufa i przekona się, że to, co robimy jest fajne i ma wpływ na ludzi - mówił w Czwórce Michał Kołodziej z LifeTube.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kuba Marcinowicz nowe technologie Ministerstwo Finansów Ministerstwo Cyfryzacji NAUKA youtube internet młodzież edukacja