Polskie Radio
Section05
patriotyzm

Gala konkursu "Być Polakiem". "Wszystkie prace mają wspólny mianownik"

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono kilkadziesiąt nagród dla zwycięzców konkursu "Być Polakiem". Akcja skierowana do dzieci i młodzieży Polaków mieszkających poza granicami kraju odbyła się pod hasłem: "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Młodzi Polacy mieli między innymi za zadanie narysować widokówkę z Polski, napisać wiersz czy nagrać wideo na temat relacji z Ojczyzną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polonia patriotyzm Anna Maria Anders

"Ja Polskę kocham. Kochają Polskę ci, którzy nas popierają". Jarosław Kaczyński o patriotyzmie

- Ja Polskę kocham, my kochamy Polskę, kochają Polskę ci, którzy nas popierają - powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Gniezna prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że polityka PiS nie polega na manipulacji. - Prowadzimy normalną rozmowę - podkreślił. Wyjaśnił, że PiS traktuje "patriotyzm jako zobowiązanie do obrony naszych interesów zewnętrznych, do wzmacniania naszego bezpieczeństwa; a także realizacji takiej polityki społecznej, która będzie nasz naród czyniła wspólnotą".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Gniezno patriotyzm PiS

Bolesław Mrówczyński - na wskroś pozytywistyczny pisarz współczesny

112 lat temu, 22 lipca 1910 roku, urodził się w Łodzi Bolesław Mrówczyński, pisarz powieści o charakterze patriotycznym, dla którego dość często bohaterami były znane postaci historyczne Polski okresu XIX wieku. Mrówczyński był na wskroś pisarzem pozytywistycznym, ale piszącym w okresie powojennym, kiedy to II wojna światowa i ustalenia mocarstw pchnęły Polskę w objęcia komunistycznego Związku Radzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura patriotyzm literatura polska

Major Maria Mirecka-Loryś – kobieta, społeczniczka, patriotka

29 maja na Wieczną Wartę odeszła major Maria Mirecka-Loryś, wybitna działaczka obozu narodowego, komendantka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Miała 106 lat. Jej życiorys, o którym Arkadiusz Gołębiewski rozmawiał z gośćmi: Janem Dziedziczakiem, prof. Janem Żarynem, Pawłem Nowackim oraz Apolonią Gołębiewską, to źródło materiałów na kilka scenariuszy filmowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Polonia Polonia w USA patriotyzm Jan Dziedziczak Jan Żaryn harcerstwo USA

"Miłość ojczyzny jest tarczą przed torturami i cierpieniem bliskich". Gliński o sile ukraińskiego ducha

- Dziś widzimy na Ukrainie, ale i w Polsce, że to właśnie miłość ojczyzny jest tarczą przed zniewoleniem, torturami i cierpieniem bliskich. Siła tego ukraińskiego przykładu - obrona Mariupola i Kijowa, ciężkie walki w Donbasie, historia związana z Wyspą Węży - zrobiła na świecie wielkie wrażenie - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński patriotyzm Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Konferencja "Gdzie jest czarny neseser?". Krzysztof Czabański: albumy spełniają misję publiczną

- Jeżeli mamy mówić o historii albumów tożsamościowych, trzeba wspomnieć o albumach z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas premiery pięciopłytowego albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku". Polskie Radio jednocześnie inicjuje dziś pod hasłem "Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Płyty Polskiego Radia media MSZ Rada Mediów Narodowych Instytut Pamięci Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Krzysztof Czabański patriotyzm

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka 3 Maja historia Polski konstytucja 3 maja Syberia niepodległość patriotyzm PRL Solidarność

Patriotyzm współcześnie. Na czym polega?

W jakim stopniu część społeczeństwa uległa presji tzw. nowoczesnego patriotyzmu? Na ile udało się zaszczepić w niej politykę wstydu odrzucającą wszystko, co stanowi istotę miłości do ojczyzny? Czy w obliczu wojny na Ukrainie i postawy Ukraińców jest szansa weryfikacji takich poglądów? Odpowiedzi na te pytania w audycji "Klub Trójki" udzielili goście Magdaleny Drohomireckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka patriotyzm 3 Maja

PR24 Dlaczego "byliśmy skazani na biało-czerwone barwy"? Członek Komisji Heraldycznej tłumaczy

- W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miała w Warszawie miejsce spontaniczna manifestacja. Panie i panowie wychodzący na ulice świadomie demonstrowali biało-czerwone barwy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Szydlik (członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 patriotyzm Dzień Flagi i Dzień Polonii flagi państwowe flaga historia Polski