Polskie Radio
Section05

pr24

Michał Gogol: skupiliśmy się na zatrzymaniu jednego człowieka

Zagraliśmy na tyle, ile wymagał przeciwnik. Zrobiliśmy swoje - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gogol, drugi trener reprezentacji siatkarzy. Broniący tytułu polscy siatkarze odnieśli drugie zwycięstwo w mistrzostwach świata organizowanych przez Bułgarię i Włochy. W swoim drugim meczu w grupie D biało-czerwoni pokonali w Warnie Portorykańczyków 3:0 (25:14, 25:12, 25:15).
Zobacz więcej na temat:  Siatkówka mistrzostwa świata Portoryko Kuba SPORT

Kulisy spraw. Pytania o śmierć radnego Pawła Chruszcza

Prokuratura Okręgowa w Legnicy nadal prowadzi intensywne śledztwo w sprawie śmierci radnego Głogowa Pawła Chruszcza. – Nadal jest ono prowadzone również pod kątem samobójstwa pod naciskiem osób trzecich – mówiła w audycji "Kulisy spraw” w Polskim Radiu 24 Klara Klinger z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem w studiu była również dziennikarka tej gazety Karolina Baca-Pogorzelska.
Zobacz więcej na temat:  samobójstwo Głogów prokuratura Prokuratura Krajowa

Ryszard Terlecki: sędziowie nie stosują się do obowiązującego prawa

- Mamy do czynienia z dość niezwykłą sytuacją, sędziowie nie stosują się do prawa, które obowiązuje. To już dość poważna sprawa, choć na szczęście dotyczy skromnej liczby sędziów, którzy uparli się, że utrzymają swoje przywileje, dochody i możliwości – powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  polityka reforma sądownictwa Sąd Najwyższy sądownictwo prawo acta prawo autorskie Parlament Europejski dyrektywa UE o prawach autorskich

Wiceminister sprawiedliwości: sąd nie może być śmieszny

- Najgorsze jest, gdy sąd jest śmieszny, a tak to wyglądało z zewnątrz. Mamy do czynienia z anachronizmem w nowoczesnym świecie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w procedurze karnej. Ich celem - jak zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - jest przyspieszenie biegu procesów karnych i przeciwdziałanie obstrukcji procesowej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości kodeks karny Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa

"Sytuacja jest w dalszym ciągu dramatyczna"

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ogłosił, że rząd przeznaczy 1,5 mld zł na pomoc klęskową dla rolników. Poszkodowani przez suszę rolnicy będą mogli składać wnioski do końca tego tygodnia. Zabezpieczono także pieniądze dla rolników z gmin, które jeszcze nie podliczyły strat. O pomocy dla rolników mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Podgórski z Instytut Gospodarki Rolnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 susza rolnictwo gospodarka polska

Prof. Michał Kleiber: decyzje UE ws. Węgier i Polski nie będą efektywne

- Nie jestem naiwny. Wiem, że nie da się wszystkiego sformułować na tyle precyzyjnie, żeby nie było żadnych wątpliwości. Wątpliwości zawsze będą, ale to, co mamy dziś, jest niedostatecznie jasne - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, red. naczelny magazynu "Wszystko co Najważniejsze". Komentator na naszej antenie odniósł się do kontrowersji wokół podziału kompetencji między instytucje Unii Europejskiej i poszczególne państwa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Europarlament Parlament Europejski Węgry

Ryszard Czarnecki: wolność w Internecie i prawa artystów są równie ważne

 - Tzw. "ACTA2" to pewnego rodzaju metafora. Nie chodzi o kopiowanie tego, co było kilka lat temu - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki. Europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości na naszej antenie odniósł się do przegłosowanej w środę przez Parlament Europejski dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym Internetu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PiS polityka prawa autorskie Parlament Europejski internet Ryszard Czarnecki dyrektywa UE o prawach autorskich

Opóźnienia w szacowaniu strat po suszy. To celowe działanie?

Od jutra rolnicy dotknięci tegoroczną suszą będa mogli składać wnioski o rządową pomoc, a od 16 października rozpoczną się wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich. Zapowiedział to minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wszystko odbywa się jednak poza normalną procedurą, bo, jak twierdzi resort rolnictwa, do tej pory protokoły z szacowania strat przesłała tylko 1/3 gmin. O opóźnieniach w pomocy suszowej rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo

Jarosław Sellin: PiS jest za wolnością w Internecie

- Naszym zdaniem dyrektywa dotycząca praw autorskich idzie za daleko, ona może de facto w przyszłości oznaczać cenzurę Internetu, brak możliwości swobodnego przekazywania treści - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PiS polityka Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawa autorskie Parlament Europejski internet

"Czy można umrzeć na złamane serce?"

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę pt."Czy można umrzeć na złamane serce?". To projekt, w którym autorka poddaje refleksji skomplikowaną relację ciała, psychiki i środowiska, przyglądając się trudnym do wyjaśnienia współczesnym schorzeniom. W Polskim Radiu 24 o projekcie opowiadała jego twórczyni Anna Nowak, oraz Mateusz Szumanówka, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zamek Ujazdowski Centrum Sztuki Współczesnej performance Warszawa

Manewry Wostok 2018. "Kolejna odsłona rosyjskiej wojny propagandowej"

Na Dalekim Wschodzie Rosji rozpoczęły się we wtorek rosyjsko-chińsko-mongolskie ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Wostok-2018 z udziałem ponad 300 tysięcy żołnierzy. Mają to być największe ćwiczenia we współczesnej historii Rosji. Również separatyści z samozwańczej, prorosyjskiej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy zapowiedzieli manewry dowódczo-sztabowe z udziałem kilku tysięcy osób - poinformowała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina. Gośćmi Polskiego Radia 24  w audycji Spojrzenie na Wschód byli Piotr Żochowski i Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Donieck Ukraina Rosja polityka Azja

Publicysta: Kościół potrzebuje dziś jedności w szukaniu prawdy

– Jest gorąco, a nawet bardzo gorąco. Każdy dzień przynosi nowe informacje – powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński z Instytutu Filozofii UKSW. Odniósł się w ten sposób do sytuacji w Kościele po opublikowaniu listu abpa Vigano, który odbił się szerokim echem w Watykanie, ale również w innych środowiskach kościelnych. – Oskarżenia kierowane pod adresem duchownych są piorunujące – dodał Andrzej Gajcy z Onet.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo papież papież Franciszek Watykan