Polskie Radio
Section05

PRL

Prof. Bartosz Korzeniewski: 40 lat komunizmu nadal ciąży nad pewnymi sferami pamięci zbiorowej

- To o czym, nie można było mówić przez 40 lat komunizmu w Polsce, np. pamięć Kresów, ziemiaństwa, arystokracji, przerwało dzięki temu, że te przestrzenie były w pamięci indywidulanej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Korzeniewski, kulturoznawca (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski polityka historyczna historia Polski

Polska fantastyka naukowa w czasach PRL. Ziemkiewicz: Zajdel okazał się prorokiem

- Janusz Zajdel był najwybitniejszym przedstawicielem formacji "pisarzy z przymusu historycznego". To był człowiek o wspaniałym talencie pisarskim i humanista, który został fizykiem właśnie dlatego, że w czasach jego młodości wstyd było studiować cokolwiek innego niż nauki ścisłe - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli historia PRL komunizm cenzura fantastyka literatura Rafał Ziemkiewicz

„Świat Młodych” - świat młodzieży bez siły ideologicznych poglądów

28 lat temu, w sobotni poranek 7 sierpnia 1993 roku, po raz ostatni ukazał się w kioskach numer "Świata Młodych. Harcerskiej Gazety Nastolatków". Ten znaczący nagłówek może mylić, bo periodyk ten nigdy nie wychodził codziennie - najpierw był tygodnikiem, później ukazywał się dwa razy w tygodniu, by od 1974 roku ubrany w kolorową szatę zaczął ukazywać się trzy razy w tygodniu: wtorki, czwartki i soboty.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA prasa prasa drukowana

Proces ws. zabójstwa Jaroszewiczów. Oskarżony: jestem osobą dość spokojną, a nie emocjonalną

- Jestem osobą spokojną i spokojnie przebiegała też większość napadów z moim udziałem - mówił w czwartek przed sądem główny oskarżony ws. zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów Robert S. To kolejna rozprawa w trwającym od niemal roku procesie, podczas której mężczyzna odpowiadał na pytania stron.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo śmierć zabójstwo Piotr Jaroszewicz

Zmarł Stefan Michnik. IPN zarzucał mu zbrodnie w okresie stalinizmu

"Dnia 27 lipca 2021 r. w Gettysburgu zmarł mój brat Stefan Michnik" - poinformował w nekrologu na stronie Wyborcza.pl redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia zbrodni komunistycznych, które polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN społeczeństwo HISTORIA POLSKA Stefan Michnik komunizm

Nie żyje były stalinowski sędzia Stefan Michnik. "Miał na sumieniu kilkadziesiąt osób"

Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia w latach 1952-53 zbrodni komunistycznych, które polegały na wydaniu między innymi bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN. Informację o śmierci byłego sędziego zamieścił w nekrologu jego przyrodni brat Adam Michnik.
Zobacz więcej na temat:  komunizm sądownictwo sąd Żołnierze Wyklęci Instytut Pamięci Narodowej IPN Armia Krajowa prokuratura Wolność i Niezawisłość Wojsko Polskie Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Agnieszka Kamińska Stefan Michnik HISTORIA

"Większość dokumentów wciąż ma klauzulę tajności, abyśmy nie poznali prawdy". Dudkiewicz o aferze FOZZ

- Pomimo że minęło 30 lat od samej śmierci Michała Falzmanna, a operacja związana z FOZZ zaczęła się dużo wcześniej, większość dokumentów dotyczących tej afery wciąż jest przechowywana w archiwach różnych służb z klauzulą tajności. Chodzi o to, żebyśmy nie dowiedzieli się prawdy: kto był pomysłodawcą, mocodawcą tego przedsięwzięcia - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA III RP