Polskie Radio
Section05

przestępczość

WYWIAD Afera "Pandora Gate". Minister Czarnek: zboczeńcy powinni trafić na długie lata za kratki

- Jeśli opozycja totalna wygra wybory, to nie będzie stabilności, normalnego rządzenia, tylko jeden wielki chaos - mówi prof. Przemysław Czarnek, szef MEiN. Pytany o tzw. aferę Pandory z youtuberami w roli głównej, wyjaśnia, że "ci zboczeńcy powinni trafić pod sąd i na długie lata za kratki, żeby nie mogli molestować, gwałcić, zmuszać do stosunków seksualnych nieletnich dziewcząt".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pedofilia youtube influencer policja prokuratura

Afera "Pandora Gate". Szef MSWiA: pan Wardęga jest w kontakcie z policją i prokuraturą

- Zabezpieczane są komputery, sprzęt elektroniczny, policja dociera do potencjalnych ofiar, tak żeby stworzyć im warunki do szybkiego złożenia zeznań w prokuraturze. Również pan Wardęga jest w kontakcie z policją i prokuraturą żeby złożyć wyczerpujące zeznania jako świadek - powiedział w piątek szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński pytany o aferę pedofilską wśród youtuberów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński youtube policja polska cyberprzestępczość Komenda Główna Policji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pedofilia prokuratura influencer influencerzy służby i bezpieczeństwo

Zatrzymanie sprawcy tragicznego wypadku na A1. Ziobro: wiedzieliśmy, gdzie przebywa, wszystkie szczegóły były nam znane

Sebastian M. mógł zostać zatrzymany na terenie Turcji. Wiedzieliśmy, że przejeżdża przez Turcję, ale okazało się, że dysponował jeszcze kolejnym paszportem, którym nas zaskoczył, niemniej my okazaliśmy się skuteczniejsi - powiedział w środę minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości policja wypadek Zjednoczone Emiraty Arabskie bmw prokuratura

Przemyt nielegalnych migrantów. OECD: to jedna z najbardziej dochodowych form zorganizowanej przestępczości

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 mln euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności. Według OECD, przemyt ludzi jest jedną z najszybciej rozwijających się i najbardziej dochodowych form zorganizowanej działalności przestępczej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja przemyt

Szwedzkie gangi imigrantów groźne też dla sąsiednich krajów. Finlandia bije na alarm

Do Finlandii ze Szwecji przeszmuglowano kilkaset kilogramów narkotyków - przekazała policja w Helsinkach. Zatrzymano około 30 osób, w większości w wieku 20-30 lat. Są różnych narodowości, reprezentują głównie drugie pokolenie imigrantów. Policja ostrzega, że szwedzkie gangi próbują przedostać się do kraju i opanować rynek narkotykowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Finlandia Szwecja narkotyki

Fala przemocy zalewa Szwecję. Do walki z gangami ruszy wojsko. Przerażająca skala zamachów

Tylko w tym roku w fali przemocy, która przetoczyła się przez okręg sztokholmski zginęło 21 osób. Ze statystyk policji wynika, że ​​do 19 września miały miejsce 42 zamachy bombowe i 88 strzelanin. Jak zapowiedział w czwartek premier Szwecji Ulf Kristersson, do walki ze zorganizowaną przestępczością zostanie wykorzystane wojsko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Włochy wypowiadają wojnę handlarzom ludźmi. "Ponad 90 proc. imigrantów skorzystało z ich pośrednictwa"

Musimy prowadzić totalną, globalną wojnę, bez ustępstw, z handlarzami ludźmi - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Włoch Carlo Nordio podczas otwarcia konferencji na temat zapobiegania przestępczości zorganizowanej z okazji 20. rocznicy wejścia w życie Konwencji z Palermo o zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy policja Palermo handel ludźmi Mafia migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Unia Europejska przemyt

Niemiecki rząd chroni informatorów. "Welt": zachęca obywateli do donoszenia

Ustawa o ochronie informatorów, zwanych też sygnalistami, przygotowana przez obecny niemiecki rząd, nakłada na firmy obowiązek tworzenia punktów zgłaszania przestępstw. Informatorom wolno zachować anonimowość, a fałszywe zgłoszenia - pozostaną bezkarne. "Państwo niemieckie w coraz większym stopniu zachęca swoich obywateli do donoszenia na innych" - twierdzi dziennik "Welt" i podkreśla, że "w czasach nazizmu także wiele postępowań było wynikiem zgłoszeń obywateli".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Bundestag policja