Polskie Radio
Section05
renesans

Mikołaj Kopernik nieznany. Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Toruniu

O Koperniku w Roku Kopernikowskim nigdy dosyć, bo mamy czym się chwalić. Z dokonaniami naukowca możemy zapoznać się do 12 listopada w ramach wystawy "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Podejmuje ona temat młodzieńczego okresu życia Mikołaja Kopernika, kiedy odbywał podróże do renesansowych Włoch.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Toruń Mikołaj Kopernik muzeum wystawa renesans Ratusz Staromiejski w Toruniu

Piero della Francesca. Jednym obrazem ocalił całe miasto

Brytyjskie działa zaczęły zasypywać Sansepolcro gradem pocisków, gdy nagle kapitan Tony Clarke kazał wstrzymać ogień. Wbrew ponagleniom dowództwa nie kontynuował ostrzału, bo przypomniał sobie czytaną kiedyś książkę. Napisano tam, że w Sansepolcro znajduje się "najwspanialszy obraz na świecie".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA renesans Zbigniew Herbert Aldous Huxley malarstwo Toskania Włochy SZTUKA fresk II wojna światowa

"Wawel jest Wasz". Odkryj Wawel Jagiellonów z Moniką Brodką, 1988, tatuażami i AI

Festiwal "Wawel jest Wasz" to niezwykła propozycja muzealników, którzy zapraszają na nowy rodzaj doświadczenia. To nowe oblicze muzeum, a wśród propozycji tego wydarzenia znalazły się warsztaty perfumiarskie, ścianka wspinaczkowa czy "Lekcje granka" m.in. z Moniką Brodką i 1988. Festiwal towarzyszy otwarciu wystawy "Obrazy Złotego Wieku", która odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Wawel Kraków historia Polski renesans

"Przebudzeni" na Zamku Królewskim. Arcydzieła wczesnego renesansu z całego świata

- Cała Florencja jest może nie u naszych stóp, ale możemy oglądać ją z bliska. Takiego zbioru arcydzieł z całego świata - od Houston i Los Angeles, przez Waszyngton, Londyn i Paryż, praktycznie się nie da obejrzeć bez wielomiesięcznych czy wieloletnich podróży - tak o wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zamek Królewski wystawa Warszawa muzeum renesans