Polskie Radio
Section05
ryba

Zrównoważony połów ryb. Na czym polega?

Obecnie ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb i owoców morza jest poławiana w sposób niezrównoważony, powodując przetrzebienie stad, a dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) wskazują na pogarszanie się tej sytuacji na przestrzeni lat. Problem ten dodatkowo potęgują takie czynniki jak zanieczyszczenie czy zmiany klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ryby oceany morza Agnieszka Kunikowska ekologia natura przyroda

Ryby pływające w wodach świata

Czy wiecie, że najmniejsza ryba morska na świecie ma około 1 cm długości a największa, czyli rekin wielorybi ma aż 16 metrów? W Polsce najmniejszą rybą jest ciernik a największą sum. 21 listopada przypada Światowy Dzień Rybołówstwa. Dlatego w Polskim Radiu Dzieciom nie zabraknie ciekawostek na temat ryb. Dzieci lubiące rysować zapraszamy do wspólnego narysowania ryby. Po szczegóły zapraszamy niżej!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Ryba po grecku, ziele angielskie. Tajemnice nazw potraw

Barszcz ukraiński, ryba po grecku, karp po żydowsku, pierogi ruskie – skąd wzięły się te nazwy? Jak się okazuje, nie w każdym przypadku nawiązują one do miejsc ich faktycznego pochodzenia. Tajemnice skrywające nazwy popularnych dań i przypraw odsłoniła przed nami dr Ewelina Kwapień, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Michał Fedusio kulinaria przepisy kulinarne przepisy tradycja Ukraina STYL ŻYCIA przyprawy ryba po grecku pierogi ruskie pierogi kuchnia