Polskie Radio
Section05
rzeka

Wisła - rzeka płynie na zdjęciach Street View

Rok 2017 na mocy uchwały Sejmu ogłoszono rokiem rzeki Wisły. Już niebawem każdy będzie mógł odbyć rejs najdłuższą polską rzeką bez wychodzenia z domu. Taką możliwość daje wspólny projekt fundacji WWF Polska i Google. Zdjęcia Street View do tej pory kojarzone były z samochodem przemieszczającym się po mieście. Tym razem fotografie będą wykonywane przy pomocy specjalnego plecaka, umieszczonego na łodzi, która przepłynie wybranymi odcinkami Wisły.
Zobacz więcej na temat:  Wisła google rzeka POLSKA

Straż Pożarna: W Polsce nie ma zagrożenia powodzią

Nadal w trzech województwach – śląskim, opolskim i łódzkim – utrzymuje się ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia, które wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jednak, jak uspokajał w Polskim Radiu 24 st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, „nie ma w Polsce zagrożenia powodzią, możemy najwyżej mówić o lokalnych podtopieniach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powódź pogoda straż pożarna MSWiA rzeka deszcz klęska żywiołowa

"Kiedyś Wisła była internetem i autostradą"

- W folklorze spławiających się Wisłą flisaków zafascynowała mnie, m.in., ich charakterystyczna "lingua franca", czyli swoisty język, którym mogli się porozumiewać. W warunkach polskich chodziło przede wszystkim o mieszanie się folkloru różnych ziem - tłumaczył w Czwórce Grzegorz "Świtza" Świtalski z zespołu Hambawenah.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Wisła rzeka folklor flisak KULTURA MUZYKA tradycja muzyka tradycyjna