Polskie Radio
Section05

Trójka

W niemieckim Karlsruhe to kierowca prosi o zielone światło

Wyobraźmy sobie, że znajdujemy się na przejściu dla pieszych w dużym mieście. Jak zawsze, włączamy przycisk, który daje znać systemowi sygnalizacji świetlnej o naszej obecności, i czekamy cierpliwie na zielone światło. W Karlsruhe, mieście w południowo-zachodnich Niemczech, od dwóch tygodni jest testowane rozwiązanie działające zupełnie na opak. To kierowca samochodu musi poprosić o zielone światło, a zamiast przycisku służy mu do tego czujnik ruchu. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo technologia Paweł Turski bezpieczne przejście dla pieszych sygnalizacja świetlna przepisy drogowe elektromobilność samochody elektryczne ekologia bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo dzieci samochód

Wizyta u lekarza bez łez i stresu - gra odwracająca uwagę dzieci od bólu

Psychologowie z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli aplikację, która ułatwi przebieg przykrych dla dzieci wizyt w gabinecie lekarskim. Naukowcy opracowali prostą grę, która skutecznie odwraca uwagę najmłodszych pacjentów od bólu ukłucia, igieł i medycznego zgiełku. Jak działa i czy przynosi efekty?  
Zobacz więcej na temat:  psychologia psychologia dziecięca dzieci szczepienia gabinet krew społeczeństwo Łukasz Sobolewski wirtualna rzeczywistość aplikacje mobilne gra online stres

Utalentowana pani reżyser w TPK

Ewelina Marciniak – Talent Trójki w kategorii Teatr 2012 – była naszym gościem specjalnym w kolejnym, podsumowującym rok, wydaniu TPK. Od poprzedniego spotkania minęło kilka lat. Przez ten czas przemierzyła długą drogę, reżyserując w wielu miastach Polski, ale też od 2006 roku – za granicą, głównie w Niemczech. Wróciła właśnie… ze Szwajcarii, gdzie zadebiutowała w Teatrze Miejskim w Bernie, realizując operę-dramat muzyczny Richarda Wagnera – część I tetralogii – "Złoto Renu". Nie mogliśmy dłużej zwlekać i korzystając z okazji, że jest w Polsce, zaprosiliśmy ją do TPK.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR opera Piotr Machalica wspomnienie Stanisław Lem piosenka

"Chowani nocą" - ofiary Grudnia '70. Dramaty rodzin [POSŁUCHAJ]

- Jak weszliśmy na cmentarz, to dookoła było mnóstwo czołgów i wojsko. Do dziś dnia ból i cierpienie, że był taki młody - mówi o zmarłym bracie Stefania Polechońska, wspominając nocny pogrzeb Jana Polechońskiego, który osierocił roczną córeczkę. Wydarzenia Grudnia '70, mimo upływu lat, nadal są otwartą raną dla rodzin poległych wtedy robotników. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Grudzień 1970 historia Polski reportaż