Polskie Radio
Section05

Trójka

Pasek na świadectwie: czy musi być tylko czerwony? Kolorowy pomysł nauczycieli

Przez lata czerwony pasek na świadectwie był wyznacznikiem doskonałych wyników w nauce: dziecko było dumne, a rodzice mogli się pochwalić wyjątkowo uzdolnioną pociechą. Teraz pojawił się pomysł, aby wprowadzić dodatkowo różne kolory pasków, dzięki temu wszyscy uczniowie mogli by czuć się wyróżnieni: np. za poczucie humoru, osiągnięcia sportowe, bycie koleżeńskim czy proekologicznym.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła uczniowie nauczyciel Aleksandra Krawczyk Robert Grzędowski

Życie na polsko-białoruskim pograniczu. Jak ukazują je reporterzy i dokumentaliści?

Czy reportażysta może w ogóle opisywać świat inaczej niż z perspektywy człowieka, z pozycji jednostkowego nieszczęścia wobec kryzysu migracyjnego, który dotyka wszystkich: pomagających, pilnujących porządku, mieszkańców Podlasia, a przede wszystkim imigrantów, czyli ludzi w drodze? O tym w kolejnym wydaniu audycji "Klub Trójki. Audiodokument". Punktem wyjścia do rozmowy był reportaż Bartosza Panka pt. "W jednym lesie".
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska Bartosz Panek Lidia Duda kryzys na granicy

Zaskakujące odkrycie w MON. Tomczyk: kilkadziesiąt zalakowanych kopert

- Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy - kilkadziesiąt zalakowanych kopert, które zostały wysłane w trybie zupełnie ekstraordynaryjnym, przez ludzi, którzy pracowali kiedyś z Antonim Macierewiczem - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Renata Grochal bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej MON Cezary Tomczyk

Po pół wieku Władysław Hasior powraca do Zamku Królewskiego. Wystawa w Bibliotece Królewskiej

50 lat po tym, jak wystawa Władysława Hasiora otworzyła zabytkową przestrzeń Zamku Królewskiego dla prezentacji dzieł kultury, dzieła tego wybitnego i kontrowersyjnego artysty powracają w to miejsce. Tym razem bez mała 100 jego prac zostało zaprezentowanych w Bibliotece Królewskiej na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba grafika Władysław Hasior Zamek Królewski Warszawa wystawa Wojciech Fałkowski Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz

O krok od nacjonalizmu? Co oznacza, to że radykalna prawica zyskuje po wyborach do PE?

Dokładnie tydzień po wyborach do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi sprawdził, co oznacza w rzeczywistości ich wynik. Zajrzeliśmy więc do państw, w których ugrupowania prawicowe zyskały na sile, zdobyły więcej mandatów. 
Zobacz więcej na temat:  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Parlament Europejski Francja Niemcy Węgry Dominik Hejj Kamil Zajączkowski Jarosław Kuźniar

Głos z Palestyny. Czy Izrael boi się pokoju?

– Państwo Izrael w rzeczywistości nie chce pokoju. Boi się go, bo wie, że w ten sposób pozbawiłoby się mitu założycielskiego – twierdzi Raja Shehadeh. Gość Michała Nogasia we "Wszystkich Książkach Świata" to pisarz, autor "Palestyńskich wędrówek", "Obcego w domu" oraz właśnie wydanego niewielkiego tomu "Dlaczego Izrael boi się Palestyny?".
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś Raja Shehadeh książki literatura Izrael Palestyna

O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk emocje stres uczucia zdrowie psychiczne

"Rywka": historia komunistycznej bojowniczki w nowej książce Michała Wójcika

Najnowsza książka Michała Wójcika to opowieść oparta na faktach - o bohaterstwie, zdradzie i walce o wolność, rzucająca nowe światło na interpretację wydarzeń minionej epoki. Tytułowa bohaterka jest postacią historyczną, wokół której narosło wiele legend. O swojej książce Michał Wójcik opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Max Cegielski literatura książki II wojna światowa Michał Wójcik